Altın fiyatları geçtiğimiz haftanın son işlem gününde şu ana kadar ki en büyük değerini yitirmiş oldu. Ons ve gram altın günü yüzde 3’ün üzerinde sonlandırdı. Gram altın 2400 liranın altına inerek, kritik seviyede günü tamamladı. Mayıs ayının son günlerinde 11 bin puanı geçerek tarihi rekora imza atan borsa ise son zamanlarda negatif bir yönde ilerliyor. BIST 100 endeksi düşüşlerin yansımasıyla birlikte 10 bin puan seviyelerine dayandı. 

Konuyla ilgili ayrıntıları BLG Finansal Danışmanlık ve Kurucu Ortağı Belgin Maviş ile Ekonomist Hikmet Baydar, anlattı

'FAİZ İNDİRİMİ KONUSUNDA BEKLENTİLER BOZULDU'

Ekonomist Hikmet Baydar konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “ABD’de mayıs ayı tarım dışı istihdamı beklentilerin çok üzerinde geldi ve 272 bin olarak açıklandı. İşte bu veri ekonominin güçlü olmaya devam ettiği şeklinde yorumlanınca faiz indirimleri konusundaki beklentiler bozuldu. Bu nedenle ons altın çok sert satışlarla uzun zamandır hedeflediğimiz 2293 dolar seviyelerine bir günde geldi. Bu veri Fed’in faiz indirimi konusunda aceleci olmamasına destek vereceği kanaatini uyandırmaktadır.


GRAM ALTIN NASIL BİR YÖN BELİRLEYECEK?

Bu düşüşün arkasında ons altındaki gevşeme yer almaktadır. Ancak ons altın grafiklerinde 2290 dolar seviyelerinin önemli bir seviye olduğu görülmektedir. Bu durumda mevcut seviyelerde tutunması ve hatta tepki alımı gelmesi ihtimali fazladır. 2367 lira seviyelerinde önemli desteği olan gram altının bu seviyeleri aşağı yönde kırmasını beklemiyoruz.

GRAM ALTIN İÇİN YENİ TAHMİN!

2267 lira seviyelerinden gelebilecek bir tepki alımıyla gram altının kısa zamanda 2425 lira seviyesine gelmesi sürpriz olmayacaktır.

'AŞAĞI YÖNDE TEST ETME İHTİMALİ FAZLA'

İşlem vergisi özellikle günlük işlem yapan ve piyasada işlem hacmini sağlayan kesimi ciddi şekilde etkilemektedir. Sınırlı bir vergi konuşulsa da bu piyasaları ürkütmeye yetmektedir. Yeni bir gelişme olmazsa borsanın 10 bin puan seviyesini aşağı yönde test etme ihtimali hala fazladır.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan E-Okul Duyurusu! Öğrencileri Yakından İlgilendiriyor Milli Eğitim Bakanlığı’ndan E-Okul Duyurusu! Öğrencileri Yakından İlgilendiriyor

BORSA YÜKSELİŞE GEÇECEK Mİ?

10 bin 481 puan seviyesinin üzerinde tutunmadığı sürece de yukarı hareketi konuşmak teknik olarak pek de mümkün görünmüyor. Bayram tatili sonrası için alım potansiyeli olsa da şimdilik en azından perşembe gününe kadar alım ağırlıklı olması zor görünüyor. Çünkü açıklamalara göre işlem vergisi gelecek gibi görünmektedir. 10 bin 65 puan psikolojik öneme sahip bir seviye olsa da 9 bin 834 puan seviyelerine kadar olası düşüş ihtimali artmıştır.


'BU HAREKETLER BİZİM İÇİN SÜRPRİZ DEĞİL'

Bu hareketler bizim için sürpriz değil. Daha önce yaptığım açıklamaları hatırlayanlar portföy içerisinde özellikle mevduata önem verdiğimizi hatırlayacaklardır. Bu oynaklıklar kazanç ve zararı beraberinde getirmektedir. Yani risk yüksek ve kayıplar ciddi olabilmektedir. O yüzden destek seviyelerinden pozisyon biriktirmek mantıklı görünmektedir. Piyasada hala yukarı sinyalinin olmadığı unutulmamalıdır. Aynı anda yüklü alım yapmak yerine zamana dağılmış yavaş yavaş düşük seviyelerden alım yapmak daha doğru olabilir. Sinyaller aşağı yönde olduğu için alımların bir önceki günün ortalama fiyatının altında olmasına dikkat edilmelidir.

'GERİ ÇEKİLMELER ALIM FIRSATI'

Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan BLG Finansal Danışmanlık ve Kurucu Ortağı Belgin Maviş şu açıklamla yer verdi: “Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in KKM, kripto ve borsaların vergilendirilmesine yönelik açıklamaları vardı.

Haftanın son işlem gününde tarım dışı istihdam rakamı geldi. Mayıs ayında 272 binin üzerinde bir artış oldu. Bu durum dolarda yükselişi beraberinde getirdi. Cuma günü ons altın ve gram altında satışla karşı karşıya kaldık. Bu kısa süreli bir reaksiyon hareketi olarak gözüküyor. 2400 liranın altında geri çekilmelerde 2380-2370 bandına doğru geri çekilmeler gram altın için yeniden alım fırsatını beraberinde getirecektir.

‘YAZ AYLARINDA DAHA SAKİN OLACAK’

Gram altında 2500’ün üzerine çıkılması zaman alacaktır. Yaz aylarında biraz daha sakin bir altın görebiliriz. Önceki günlerdeki sert yükselişleri görmek için son bahardaki gelişmeleri takip etmemiz gerekecek.

'VADELİ GERLİLER İÇİN VERGİLENDİRME GELEBİLİR'

Borsada işlem vergisi getirileceğine yönelik beklentiler satış için bir gerekçe olarak kullanıldı. Vergi konusuna ilişkin önce borsadaki gelirlerin vergilendirilmesi gündemdeydi. Bakan Şimşek böyle bir gelişmenin gündemde olmadığını söylese de işlem vergisi noktasında beklentiler oluştu. Borsa orta vadeli bir yatırım aracıdır. Adil bir vergilendirilme sistemi getirilecekse kısa vadeli gelirler için bir vergilendirilme getirilebilir. Orta ve uzun vadede, temettü yatırımcısı için, halka arz yatırımcıları için vergilendirilmenin olmaması daha doğru olacaktır.

'KALICI OLMAYACAKTI'

Evet bu seviyeyi bekliyorum. 10 bin puanın altına geri çekilmeler fırsat yaratacaktır. Burada küresel risklere bakacağız ama her zaman için şunu söylüyorum: Endeksin 10300 puanın üzerine çıkması zayıftı. Çıksa bile bu kalıcı olmayacaktı. Biraz daha 10 binin altında endeksin 9460-10150 bandında hareketlerine hazır olmamız gereken sürece doğru yöneldiğimizi görüyoruz. Panik alımı ya da panik satışı yapmak değil, önce karları realize etmek sonrasında hisseler ve hisselerin beklentilerine ilişkin haber akışlarını okumak, aracı kurum raporlarını okumak bu dönemde çok daha önemli olacaktır.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.