İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP İl Başkanlığında kayda alındığı ileri sürülen ve sosyal medyada hızla yayılan para sayma görüntüleri hakkında başlatılan soruşturmanın detayları çoğalıyor.

Soruşturma çerçevesinde avukat Gökhan Taşkapan'ın savcılıkta kendi isteğiyle "beyan sahibi" sıfatıyla verdiği ifadesi ortaya çıktı.

Taşkapan vermiş olduğu ifade, şu anda CHP İstanbul İl Binası olarak kullanılan yerin 2019'da müvekkili Ali Rıza Braka'ya ait olduğunu, bir emlakçı sayesinde CHP'nin kendilerine teklif sunduğundu ifade etti.

Konuşmalarda son ücret olarak CHP'ye 43 milyon lira açıklandığını, ancak 41 milyon liraya anlaşma sağladığını ifade eden Taşkapan, aradaki 2 milyon lira farkın nasıl belirlendiğine yönelik şunları vurguladı:

Bankacılık Sektöründe Mevduat Faizi Yüzde 67'yi Aştı: 1-3 Aylık Mevduat Faizi Rekor Seviyeye Ulaştı Bankacılık Sektöründe Mevduat Faizi Yüzde 67'yi Aştı: 1-3 Aylık Mevduat Faizi Rekor Seviyeye Ulaştı

"CHP tarafı taşınmazları satın alırken Gül İnşaat sahibi Metin Gül'ün binanın alınmasına 2 milyon lira yardım etmesini istedi, bu nedenle birçok kez Metin Gül'ün de bulunduğu toplantılar gerçekleştirdik.

Metin Gül bana, kendisinin Büyükçekmece ve Sarıyer'de çok fazla yatırımı olduğunu, CHP'den Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve dosyada ismi bulunan Fatih Keleş'in arada bulunan 2 milyon lirayı kendisinden istediklerini, bu parayı vermezse bu kişilerin yatırımlarını durduracaklarını söylediklerini, Fatih Keleş’in Ekrem İmamoğlu’na yakın olması nedeniyle bu durumdan korktuğunu ve mecburen parayı ödemek zorunda olduğunu söyledi.

Bu nedenle bize, 'Bu 2 milyon liranın 1 milyon lirası sizden olsun, geri kalan 1 milyon lirayı da ben ayrıca size elden vereceğim.' dedi. 11 Aralık 2019'da tapu devrinin yapıldığı gün çalışanı aracılığıyla elden teslim etti. Biz de kendisi zor durumda kalmasın diye bedeli 41 milyon lira olarak güncelledik.''


Taşkapan, taşınmazın resmi alım bedelinin 24 milyon 360 bin lira olarak netlik kazandığını, kalan tutarın ise CHP'nin haricen ödemesinin istenmesi üzerine bu konuda mutabık olunduğunu ifade ederek, bu işlemler esnasında CHP görevlisi olduğunu öğrendikleri bir kişinin kendilerinden 2 milyon lira talep ettiğini, bu kişiyi de Canan Kaftancıoğlu'nun tanıdığını ve bilgi sahibi olduğunu düşündüğünü söyledi.

Bu olayı Kaftancıoğlu'na ulaştırmasının ardından fazla para alınmasının engellendiğini belirten Taşkapan, 10 Aralık 2019'da CHP'li yöneticilerin ısrarı sonucu ödemenin kendi ofisinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Taşkapan beyanlarında, satın alma aşamasının Kaftancıoğlu'nun başlattığını ancak ilerleyen zamanda el çektirildiğini düşündüğünü ve sürecin devamını Fatih Keleş ile ismini basından öğrendiği Tuncay Yılmaz'ın yetkili olduğunu ifade etti.

Odadaki kamera kaydının gizli alınmadığı, bu durumdan oradaki yetkililerin de haberi olduğunu söyleyen Taşkapan, oradakilerden birinin, "Hatta bunların kaydı yapılırsa bir kaydının tarafımıza verilmesi ve ödemenin kayıt altına alınmış olması, ayrıca bunun başkana sunulması iyi olacaktır." demesinin ardından kamera kayıtlarının hepsinin Tuncay Yılmaz'a verildiğini belirtti.

Taşkapan, ifadesine şunları ekledi:

"İfadelerde Fatih Keleş'in tek parça halinde ve Tuncay Yılmaz ile birlikte para getirdiği belirtilmektedir. Halbuki Keleş öğlen 12.30 gibi, Yılmaz ise 14.30 gibi ofisime gelmiştir. Ve ofise çeşitli yerlerden farklı miktarlarda yaklaşık 3 saat boyunca para getirilmiştir. En son bilirkişi raporunda da Tuncay Yılmaz'ın elinde bulunan avro ve dolarlar kendisi tarafından bizzat getirilmiştir. Orada sayılan dolar ve avrolar liraya çevrilerek hesaplanmış ve toplamda 15 milyon 510 bin lira olarak satıcı Ali Rıza Braka'ya elden teslim edilmiştir. Ayrıca kapalı halde iki çanta daha getirildi ancak bu çantalar açılmadı. Bu nedenle içinde para olup olmadığını bilmiyorum."

Taşkapan, ofise gelen giden paraları Keleş'in not düştüğünü, bu sırada bir kişinin daha içinde 1 milyon lira olan çantayla geldiğini belirterek, "Bunun İBB'den gönderildiğini ve ihaleyi verecekleri kişinin ayarladığını söyledi. Gelen giden tüm para notları en son Tuncay Yılmaz'a teslim edildi." şeklinde konuştu.

Sarıyer Tapu Müdürlüğünde 11 Aralık 2019'da satış işlemleri için bir aray gelen, saat 12.00'den önce, Gül ile anlaştıkları gibi çalışanı aracılığıyla kayıt dışı olarak 1 milyon liranın Braka'ya elden verildiği, yine aynı gün Keleş tarafından 490 bin liranın da verildiğini söyleyen Taşkapan, elden teslim edilen haricen paranın toplam 17 milyon lira olduğunu söyledi.