Oy Zarfa Nasıl Konulur?

Oy kullanma işlemi, gizlilik içerisinde gerçekleşir. Seçmenler, oy pusulasına tercih ettikleri adaya ait alana mühür basar ve bu pusulayı dikkatli bir şekilde katlayarak zarfa yerleştirir. Zarfta, oy pusulası dışında herhangi bir ek materyal bulunmamalıdır. Zarfın yapıştırılmasına gerek yoktur, sadece katlanarak kapatılması yeterlidir.

Ülke puanı sıralamasında 9. sıra garantilendi! Kaç takım şampiyonar ligine gidecek? Ülke puanı sıralamasında 9. sıra garantilendi! Kaç takım şampiyonar ligine gidecek?

Yanlış Oy Kullanan Seçmene Yeni Pusula Verilir Mi?

Seçmenler, oy kullanırken yanlışlık yapmaları durumunda ne yapacaklarını merak edebilir. Seçim kuralları gereği, yanlışlıkla hatalı bir şekilde kullanılan oy için seçmene yeni bir oy pusulası verilmemektedir. Bu nedenle seçmenlerin oy kullanırken dikkatli olmaları ve oy pusulasını dikkatlice işaretlemeleri gerekmektedir.

Yanlış Oy Kullanımı Durumunda Ne Yapılmalı?

Yanlış veya hatalı oy kullanımı sonucunda, kullanılan oy geçersiz sayılacak ve bu, seçmenin tercihinin dikkate alınmamasına neden olacaktır. Oy pusulasında birden fazla adaya oy verilmesi, mührün dışında herhangi bir işaretin yapılması ya da pusulanın zarar görmesi gibi durumlar, oyun geçersiz sayılmasına yol açabilir.