Seçimin yaklaşmasıyla birlikte, YSK tarafından oy verme saatlerinde önemli bir değişiklik yapıldı. Özellikle mevsim şartları ve gün ışığından daha etkin yararlanmak amacıyla 32 ilde oy verme saatleri değiştirildi. Bu illerde vatandaşlar, 07.00-16.00 saatleri arasında oylarını kullanabilecek. Diğer tarafta kalan illerde ise oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

İşte seçim saatlerinin değiştiği iller:

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ile Kilis.

Seçim Süreci ve Propaganda Dönemi

21 Mart’ta başlayacak olan propaganda serbestliği ve seçim yasakları, seçim atmosferini resmi olarak başlatacak. Seçim propagandası, 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecek. Bu süre zarfında, siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçmenlere ulaşmak için çeşitli yollarla propaganda yapabilecek. Ancak seçim yasakları, bazı kısıtlamaları da beraberinde getirecek

Yoğun Rekabet Var

Seçim dönemi, özellikle İstanbul, Ankara ve Gaziantep gibi büyükşehirlerde yoğun bir rekabeti işaret ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 49 aday yarışacak. Bu adaylardan 22’si siyasi parti, 27’si ise bağımsız olarak katılacak. Gaziantep ve Malatya da yüksek aday sayısıyla dikkat çeken diğer iller arasında yer alıyor.

CHP Milletvekili Mehmet Tahtasız: Öğretmenler atama gibi atama bekliyor! CHP Milletvekili Mehmet Tahtasız: Öğretmenler atama gibi atama bekliyor!

YSK ve Seçim Hazırlıkları

YSK’nin belirlediği takvim doğrultusunda, 34 siyasi partinin katılacağı seçimde, partilerin oy pusulasındaki yerleri de netleşti. Adaylık süreci ve kesin aday listelerinin açıklanmasıyla birlikte, seçim atmosferi iyice hareketlendi.

Vatandaşların Bilmesi Gerekenler

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı 24 Mart’a kadar tamamlanacak. Ancak seçmenler, oy kullanacakları yeri ve sandığı YSK’nin internet sitesi, e-Devlet kapısı veya YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması aracılığıyla kontrol edebilecek. Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yapılan araştırma ve anket yayımları yasak olacak.