Siyasi partiler 2 Haziran için harekete geçti Siyasi partiler 2 Haziran için harekete geçti

Oruç, Ramazan ayında tutulan ve iftar ile sahur arasında yiyecek ve içecek tüketiminin tamamen kesildiği bir ibadettir. Orucunuzu hurma ile açmanın sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.

Hurma, içeriğinde bulunan doğal şekerler ve lifler sayesinde vücuda hızlı bir enerji ve tokluk hissi sağlar. İçeriğindeki karbonhidrat, mineraller, vitaminler, doymamış yağ asitleri, protein ve lif bakımından zengindir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan birçok besin maddesini içinde barındırır.

Lif içeriği yüksek olan hurma, su ile birlikte tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak besin almayı kontrol etmeye yardımcı olur. Orucu hurmayla açmak, sindirim sistemini canlandırır ve iftarda aşırı yemeyi, hazımsızlığı ve ani kan şekeri ile kan basıncı artışlarını önler.

Ayrıca hurma, gün içinde oruçlu iken alınamayan vitamin ve minerallerin karşılanmasına da destek olur. Sahurda tüketildiğinde içeriğindeki besin bileşimi sayesinde zihinsel ve fiziksel yorgunluğu azaltır.

Sonuç olarak, hurma orucunuzu açarken ve sahurda tüketildiğinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hem enerji verir, hem tokluk hissi sağlar, hem de vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini karşılar. Bu nedenle, hurmayı Ramazan ayında oruç açarken ve sahurda tercih etmek önemlidir.