Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermeye başladığı günden itibaren farklı bir işte çalışması mümkün değil. Ek iş kapsamında ticaret yapmaları, ofis açmaları yasaklanmıştı. Peki, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) bu kararı değiştirdi mi? İşte konuyla ilgili ayrıntılar…

Yeni ÖMK'da Değişen Şartlar

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzası ile Meclis'e taşınan yeni ÖMK'da farklı detaylar dikkat çekiyor. Yeni ÖMK'nın eğitim personeli ile ilgili düzenlemelere Madde 30'da yer verilmiş. Bu madde, eğiticilik esasına yönelik sözleşmeli personelin pozisyonunu ayrıntılı bir şekilde aktarıyor. Ayrıca, aynı maddede akademide eğitim verecek personelin karşılaması gereken şartlar ile bu personele ödenecek ücretlere de değiniliyor.

Ek İş Yapma Yasağı Devam Ediyor

Yeni ÖMK’nın Madde 30'unda yer alan düzenleme şu şekildedir:

“Sözleşmeli personel kazanç getirici başka bir iş yapamaz. Resmi veya özel herhangi bir müessesede maaşlı, ücretli veya sözleşmeli olarak görev alamaz. 657 sayılı kanunda devlet memurları için yasaklanmış bulunan fiil ve eylemlerde bulunamaz ve siyasi partilere üye olamaz.”

Bu düzenlemeye göre, sözleşmeli personellerin ek iş yapma yasağı devam ediyor. Öğretmenler, ticaret yapamaz, ofis açamaz ve resmi ya da özel herhangi bir müessesede maaşlı, ücretli veya sözleşmeli olarak görev alamazlar. Ayrıca, devlet memurları için yasaklanmış fiil ve eylemlerde bulunamaz ve siyasi partilere üye olamazlar.

Yönetici Görevlendirmesi ve Ücret

Yeni ÖMK’da dikkat çeken bir diğer nokta ise sözleşmeli personelin yönetici olarak görevlendirilmesiyle ilgili düzenlemedir:

“Sözleşmeli personel istihdam edildiği hizmet biriminde yönetici olarak görevlendirilebilir. Bu görevleri yürüttükleri sürece kendilerine bu görevlerinden dolayı ilave bir ücret ödenmez.”

Bu hüküm, sözleşmeli personelin yönetici olarak görevlendirilebileceğini ancak bu görevlerinden dolayı ek bir ücret almayacaklarını belirtildi.