Konut piyasasında canlanma sinyalleri: Sıfır konutlarda dikkat çeken artış Konut piyasasında canlanma sinyalleri: Sıfır konutlarda dikkat çeken artış

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda köklü değişiklikler geliyor. TRT Haber'in ulaştığı 38 maddelik kanun taslağına göre, öğretmen adaylarının eğitimi ve atanma süreçleri yeniden düzenleniyor. Taslağın önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Geçme Notu Değişiyor Milli Eğitim Akademisi'nde aday öğretmenlerin teorik derslerden geçme notu 60, uygulamalı derslerde ise 70 olarak belirlenecek. Atamalar için teorik ve uygulamalı derslerin ortalaması esas alınacak.

Öğretmenlere Karşı Suçlarda Cezalar Artırılıyor Taslakta öğretmenlere karşı işlenen suçlar için cezaların artırılmasına yönelik maddeler de bulunuyor. Kasten yaralama suçunun cezası 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar, tehdit suçunun cezası 9 aydan 3 yıla kadar, nitelikli tehdit durumunda ise 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası öngörülüyor. Hakaret suçunun cezası ise 1 yıldan 3 yıla kadar olacak. Görevi yaptırmamak için direnme suçluları 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar, nitelikli direnme durumunda ise 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

Disiplin ve Devamlılık Bir dönemde mazeretsiz olarak 6 gün eğitime katılmayan öğretmen adaylarının ilişiği kesilecek. Yasadışı örgüt faaliyetlerine katılmak, uyuşturucu kullanmak ve temin etmek kesin çıkarılma sebebi olacak.

Hizmet İçi Eğitim Kanun yürürlüğe girene kadar aday öğretmenler hizmet içi eğitim almaya devam edecek. Adaylara ayrıca, 30 bin ek göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı kadar maaş verilecek.