Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel sektörde çalışan öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi için çeşitli görüşmeler yaptıklarını belirterek, öğretmenlere taban maaş uygulaması konusunun da ele alındığını kaydetti.

Netanyahu Resmen 'Terörist' İlan Edildi: Pakistan'dan Tarihi Karar Netanyahu Resmen 'Terörist' İlan Edildi: Pakistan'dan Tarihi Karar

"Kamuoyuna Yansıyanlardan Rahatsızım"

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, eğitim sendikalarıyla çok verimli bir toplantı yaptıklarını ve ardından özel sektör öğretmenleriyle de görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Tekin, “Bunu 'kısa bir görüşme' diye geçiştirmesinler. Bakanlıktaki tüm birim amirlerimiz oradaydı. Kamuoyuna bunu 'görüşmüyorlar' diye lanse etmelerinden gerçekten rahatsızım” dedi.

"Şov Malzemesi Olmasından Rahatsızım"

24 Haziran Pazartesi gecesi yapılan görüşmeye değinen Tekin, “Gece 12'de biten toplantımızın ardından onlarla görüştük. Sanki onları bekletmişiz gibi bir algı da veriyorlar. Bu da yanlış. Devam eden bir toplantımız vardı, kendileri randevusuz geldiler, toplantımız bittikten sonra görüştük” açıklamasında bulundu. Tekin, bu durumun manipüle edilerek şov malzemesi haline getirilmesinden rahatsız olduğunu dile getirdi.

"Sorunları Çözeceğiz"

"Taban maaş konusunda bir gelişme oldu mu?" sorusuna Bakan Tekin, “Biz kendileriyle görüşüyoruz. Sosyal medya üzerinden tartışmaya gerek yok. Her iki tarafla da oturup gerekli müzakereleri yapıyoruz. Sorunları çözeceğiz” yanıtını verdi. Tekin, taban maaş konusunun Öğretmenlik Meslek Kanunu'na eklenmesine ilişkin ise, “Bu iş kanunla çözülecek bir konu değil. Gerekli adımları atıyoruz. İyi niyetle problemlerini çözmek için çaba sarf ediyoruz” dedi.