Kocaeli'nin Darıca ilçesinde meydana gelen olayda, bir öğretmeni darbettikleri iddiasıyla gözaltına alınan M.A. ve S.A. isimli şahıslar, 300'er bin TL kefaletle serbest bırakıldı.

Kocaeli’nin Darıca ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu’nda dün sabah saatlerinde yaşanan olay, büyük yankı uyandırdı. İddiaya göre, birinci sınıf öğrencisi olan iki kız çocuğu önceki gün okulda kavga etti. Bu kavga üzerine, öğrencilerden birinin babası olan M.A., durumu öğrenince ertesi gün okula gelerek sınıf öğretmeni Burak Laçin’den kızının kavga ettiği öğrenciyi göstermesini talep etti.

Laçin’in bu talebi reddetmesi üzerine M.A., okula çağırdığı yakınları ile birlikte öğretmen Laçin’in üzerine yürüdü. Bu sırada araya giren öğretmen Mehmet Demir, tekme ve yumruklarla darbedildi. Olay anı, çevrede bulunan bir kişinin cep telefonu kamerasına yansıdı.

Darbedilen öğretmen Mehmet Demir, Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı ve olaya karışan şahıslardan şikayetçi oldu. Bu şikayet üzerine veli M.A. ve yakınları S.A. ile İ.A. gözaltına alındı.

Adli Kontrol Tedbiri ve Kefalet Kararı

Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheliler, bugün Gebze Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından İ.A. serbest bırakılırken, hakim karşısına çıkan M.A. ve S.A. adli kontrol tedbiri kapsamında 300’er bin TL kefaletle serbest bırakıldı.

Bakan Tekin’den Sert Tepki

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, olayın ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada öğretmenin darbedilmesine sert tepki gösterdi. Bakan Tekin, "Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki bir okulumuzda öğretmenimize yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, şiddetin her türlüsüyle mücadelede kararlılığımızı yineliyorum. Bakanlık olarak bu menfur olayla ilgili soruşturmayı başlattığımız gibi adli sürecin de takipçisi olacağız," ifadelerini kullandı.

Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde

Tekin ayrıca, okullarda güvenliğin artırılması ve şiddete karşı yasal düzenlemelerin yer aldığı yeni ÖMK’nin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti. "Bu vesile ile okuldaki güven ikliminin tesisi ve eğitim süreçlerinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için sene başında hayata geçirdiğimiz ‘Veli Randevu Sistemi’nin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Meslektaşımıza ve eğitim ailemize geçmiş olsun," dedi.