Kamudanhaber- Özel Haber

Yakın zamanda Meclis’e sunulması planlanan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmen atamalarında köklü değişiklikler getiriyor. En dikkat çeken maddelerden biri ise Milli Eğitim Akademilerinin kurulması ve mülakat sisteminin kaldırılması.

Öğretmen adayları, üniversiteden mezun olduktan sonra KPSS puanıyla Milli Eğitim Akademisi’ne girecekler. Burada aldıkları bir yıllık eğitimi başarıyla tamamladıkları takdirde atanabilecekler. Bu yeni sistemle birlikte öğretmen atamalarında artık mülakat yapılmayacak.

Yeni kanun taslağına göre, öğretmen adayları üniversiteden mezun olduktan sonra KPSS puanıyla Milli Eğitim Akademisi’ne başvuracaklar. Akademide dört dönemlik bir eğitim öngörülüyor. Eğitim Fakültelerinden gelen adaylar ise üç dönem eğitim görecek. Bir dönem en az on hafta sürecek ve bu kapsamda yaklaşık 20 ilde Milli Eğitim Bakanlığı Akademi Eğitim Merkezleri kurulacak.

Her yıl, atama yapılacak öğretmen sayısına göre akademi kontenjanı belirlenecek ve KPSS puan üstünlüğüne göre adaylar akademiye çağırılacak. Akademide teorik ve uygulamalı eğitimden geçen adaylar başarılı oldukları takdirde atamaları gerçekleştirilecek. Başarılı olamayan adaylar atanamayacak ve sonraki yıl yine KPSS puanıyla akademiye başvuru yapmaları gerekecek.

Kariyer Basamakları Sınavı da Değişiyor:

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda dikkat çeken bir diğer madde ise kariyer basamakları sınavı ile ilgili. Uzman öğretmenlik için on yıl, başöğretmenlik içinse 20 yıl şartı devam edecek. Ancak kariyer basamakları sınavı artık olmayacak. Bunun yerine, öğretmenler de Milli Eğitim Akademisi’nde eğitim alacak ve bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler uzman ve başöğretmenlik unvanlarını alabilecekler.

AFAD açıkladı: Akdeniz'de panik yaratan deprem! AFAD açıkladı: Akdeniz'de panik yaratan deprem!

CNN Türk’ün edindiği bilgilere göre, bu yeni sistemin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunması ve atama süreçlerini daha adil hale getirmesi bekleniyor.