Memur ve emekliye uygulanacak zam oranı açıklandı. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 24.73, memur ve memur emeklilerine yüzde 19.31 oranında zam uygulanacak. Memur maaşlarının açıklanmasıyla beraber birçok ödeme ve ücret de yeni rakamlar ortaya çıktı. Kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım atlığı memur maaşlarına gelen zamla birlikte artış kaydetti. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Diğer taraftan en düşük emekli maaşı halihazırda 10 bin TL seviyesinde olduğu değerlendiriliyor. Emekliler kök aylıklarına yapılan enflasyon farkı kadar zam uygulanacak. 


İŞTE BİRÇOK KALEMDE YENİ ÖDEMELER 

Konu hakkında detayları açıklayan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Memur maaş katsayısına bağlı olarak belirlenen birçok ücret yeni dönemde enflasyon farkının belli olması ve üzerine toplu sözleşme zammının eklenmesi ile birlikte değişti.

Bunlar arasında kıdem tazminatı tavanı, 65 yaş aylığı, bedelli askerlik, engelli aylığı ve evde bakım aylığını sayabiliriz. Memur maaşlarına zam oranı enflasyon farkı ve toplu sözleşme hesaba katılarak bu dönemde yüzde 19.31 olarak belirlendi.


Buna göre kıdem tazminatı tavanı 35 bin TL’den 41 bin 758 liraya, 65 yaş aylığı 3 bin 504 TL’den 4 bin 180 TL’ye, bedelli askerlik ücreti 182 bin 609 TL’den, 217 bin 870 TL’ye, engelli aylığı 2 bin 798 TL alanlarda 3 bin 338 TL’ye, 4 bin 197 TL alanlarda 5 bin 7 TL’ye yükseltildi. Evde bakım yardımı 7 bin 608 liradan, 9 bin 77 liraya yükseldi. Tabi şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu yaptığımız hesaplar memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte netleşen 19.31 oranı üzerinden yapılmıştır. Bu rakamlar refah payı eklemesi olması halinde ilgili tutarlar refah payı kadar yükselecektir.


EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA BİR DEĞİŞİKLİK YAPILACAK MI?

2024 PMYO Başvuruları Ne Zaman Açılacak? 2024 PMYO Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

En düşük emekli maaşı Meclis kararı ile belirlenebilir. Bunun için bir yasal düzenleme gereklidir. Her ne kadar Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarından refah payı artışının gündemde olmadığı sonucu çıkarılsa da biz toplumdaki ilgili kesimlerde oluşan yoğun beklentinin göz önünde bulundurulacağını ve bir miktar da olsa refah payı artışı yapılacağı kanaatindeyiz.

En düşük emekli maaşı için ayrı bir düzenleme gerekiyor. Şu anda halihazırda refah payı artışı olmazsa yüzde 24.73 oranında SSK ve Bağkur emeklileri zam alacaktır. Bu durumda kök maaşı 8 bin 20 TL ve altında olan emekliler eğer en düşük emekli maaşı ile ilgili bir düzenleme yapılmazsa herhangi bir zam almadan 10 bin TL üzerinden emekli aylığı almaya devam edecekler.

Bu da en düşük emekli maaşı alan kesim üzerinde bir rahatsızlığa yol açacaktır. Biz kısa süre içerisinde kök maaşlara bir düzenleme beklemiyoruz ancak, en düşük emekli maaşına yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasına yükseltileceği kanaatindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.