Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan rehber öğretmenler, alan yeterlilikleri sayesinde Adalet Bakanlığı tarafından ek gelir fırsatlarına kavuştu. Adalet Bakanlığı, rehber öğretmenlerin sahip olduğu yetkiler için kendilerinden hizmet talep ediyor ve bu hizmetler karşılığında ücret ödemeyi taahhüt ediyor. Peki, bu hizmetler neler?

Tapuda son 90 gün uyarısı. Başvuru yapmayan büyük kaybedecek Tapuda son 90 gün uyarısı. Başvuru yapmayan büyük kaybedecek

Adalet Bakanlığı, istismara uğramış veya şiddet görmüş dezavantajlı çocukların okullarda kontrolü ve gelişim süreçlerinin izlenmesi görevini rehber öğretmenlerden talep ediyor. Bu çocukların danışmanlık tedbiri altında takip edilmesi görevi, valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla rehber öğretmenlere veriliyor.

 Rehber öğretmenler, bu görevlerini yerine getirdiklerinde Adalet Bakanlığı tarafından ücretlendirilecek. Adalet Bakanlığı, yayınladığı yazıda bu hizmetler için bir ödenek oluşturulduğunu belirtti. Böylece, söz konusu faaliyeti yürüten rehber öğretmenlere ek ücret ödemesi yapılacak.

Rehber öğretmenler, bu yeni düzenleme ile ek gelir elde etme fırsatına sahip olacaklar. Bu durum, hem öğretmenlerin motivasyonunu artıracak hem de dezavantajlı çocukların daha iyi izlenmesi ve desteklenmesi için önemli bir adım olacak.

Adalet Bakanlığı tarafından sağlanacak olan bu ücretli hizmet için rehber öğretmenlerin ilgili başvuruları ve süreci valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla takip etmeleri gerekecek. Bu ek gelir fırsatı, rehber öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini kullanarak daha geniş bir kitleye fayda sağlamalarına olanak tanıyacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü bu proje, rehber öğretmenlerin dezavantajlı çocuklara yönelik çalışmalarını destekleyerek, eğitim ve adalet sisteminde önemli bir iş birliği örneği oluşturuyor. Rehber öğretmenler, bu yeni görev ve sorumlulukları ile çocukların gelişim süreçlerini daha etkin bir şekilde takip edebilecek ve bu hizmetler karşılığında ek gelir elde edebilecekler.