Eğitim Gücü Sen Samsun İl Başkanı Ümit Koyuncu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ nde memurların sesi oldu. Koyuncu, yaptığı basın açıklamasında Memur-Sen’ in paylaşımları üzerine “peki o halde soruyoruz?” diyerek Memur-Sen yetkililerine gündeme dair yanıt bekleyen soruları yöneltti. 

Koyuncu şu ifadeleri kullandı: 

“Sendikal özgürlüklerin arttırılmasından bahsederken, bir zamanlar dayattığınız yüzde 2 barajının sendikal özgürlüğe darbe olduğunu unuttunuz mu?

Memur emeklisinin ayda kaç TL maaşla geçinmeye çalıştığını bilerek mi emeklilerin haklarının korunmasından bahsediyorsunuz?

Kadroya geçen öğretmenler Anayasal hakları olarak “aile birliği” için çırpınırken çözüm noktasında etkili olabildiniz mi?

Daha önce öğretmenler eğitim-öğretim ödeneğiyle kurban hissesi alabiliyorken, şimdi ailesiyle bir yerde kebap yiyemiyor, bundan bahsedecek misiniz? 

TOKİ'den Uygun Fiyatlarla Konut ve İş Yeri Satışı! TOKİ'den Uygun Fiyatlarla Konut ve İş Yeri Satışı!

Temsil ettiğinizi iddia ettiğiniz memur ve öğretmen yoksulluk sınırı altında, emekli açlık sınırında maaş alırken çıkıp siz ve Memur-Sen yöneticilerimizin aldıkları maaşları utanmadan açıklayabilecek misiniz?

Verilen yüzde 15 maaş zammını bırakın, verilen enflasyon farkı da eridi, enflasyon bombardımanı altındaki memurun ekonomik hakları da umurunuzda olacak mı?

Ulusta mıydınız?

İlk defa bu kadar geciken öğretmen ataması, ve dayatılan mülakat garabeti ne kadar umurunuzda? Ataması geciken öğretmenlere Cumhurbaşkanı tarafından “mülakat kaldırılacak” sözü verilmesine rağmen, Milli Eğitim Bakanı tarafından dayatılan mülakat sistemine gerçekten karşı mısınız? Yoksa kapalı kapılar ardında mülakatın uygulanmasını mı istiyorsunuz? Dahası Öğretmenler Ulus’ ta “mülakatsız 68 bin atama”talebiyle haykırırken yanlarında mıydınız?

Öğretmen ataması yapmak yerine, “ücretli öğretmenlik” adı altında yapılan emek sömürüsünü dolaylı olarak destekliyor musunuz?

Üniversitelerin ilgili bölümünü bitirip KPSS’de sıralama yapan öğretmenleri, hala yetersiz(!) görüp mülakata alma konusunda ısrar edenlere, onların yerine öğretmenlik mezunu olmayanları 3 kuruş paraya çalıştırmaya devam edenlere ciddi bir tepkiniz var mı?

Gazzeye kalkan gemi orada dururken sadece meydanlardan konuşmak samimi olduğunuzu gösterecek mi? Siz de o gemiye binecek misiniz?

Proje okullarına idareci ve öğretmen atamalarında hiç bir kriter olmaması, bir nevi sözde mülakatlar ile yapılan atamalar size iyi üye kazandırıyor mu? Proje okullarına atanmak isteyenler sendikanıza mecbur bırakılıp üye olmaya zorlanıyor mu?

Peki siz; memurun, öğretmenin hakkını mı yoksa işvereni mi savunmak için varsınız? Göreviniz, temsil ettiğinizi iddaa ettiğiniz memurların tepki vermesini engellemek onları oyalamak mıdır?”

Eğitim Gücü Sen Samsun İl Başkanı

Ümit Koyuncu