İzmir'de fay hatlarının uzun süredir yıkıcı bir deprem üretmemesi, uzmanları tedirgin ediyor. Son yapılan araştırmalara göre, 17 fay hattının 6 ile 7,2 büyüklüğünde depremler üretebileceği belirlendi. Özellikle 2 bin yıllık deprem üretme aralığına sahip olan Tuzla Fayı'nın, bu aralığın sonuna yaklaştığı ve 7 büyüklüğünde bir deprem riski taşıdığı uyarısında bulunuldu.

Deprem konusunda yapılan araştırmalara liderlik eden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaptığı açıklamada, İzmir'deki fay hatlarının uzun süredir faaliyet göstermediğini ancak bu durumun deprem riskini azaltmadığını belirtti. Özellikle Tuzla Fayı'nın 2 bin yıllık deprem üretme aralığının sonuna yaklaşmasıyla birlikte, 7 büyüklüğünde bir deprem riskinin arttığına dikkat çekti.

A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2024 geniş kadrosu açıklandı A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2024 geniş kadrosu açıklandı

Prof. Dr. Sözbilir, DEÜ bünyesinde yürütülen bir proje kapsamında İzmir'de deprem erken uyarı sistemi geliştirdiklerini açıkladı. Sözbilir, bu sistemin, depremin meydana gelmesinden 16 saniye önce uyarı vererek insanlara zaman kazandıracağını belirtti. Projeyi tamamladıklarını ve önümüzdeki aydan itibaren sistemi deneme aşamasına geçireceklerini ifade etti. Sistemin, İzmir'deki 12 ayrı noktaya yerleştirileceği ve AFAD ile iş birliği içinde çalışacakları da kaydedildi.

Prof. Dr. Sözbilir ayrıca, İzmir'deki deprem riskinin farkında olunması gerektiğini ve önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Kentsel dönüşümün önemine de değinen Prof. Dr. Sözbilir, özellikle 1999 depremi öncesinde yapılan binaların risk altında olduğunu belirterek, deprem konutlarının yapılması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, İzmir'de son yüzyılda fay hatlarının yıkıcı bir deprem üretmemesi, bilim insanlarını da şaşırtıyor. Fay hatlarının faaliyet göstermemesinin, deprem riskinin olmadığı anlamına gelmediği konusunda uzmanlar uyarıyor.