“Merkez Bankası’nın yerinde olsam şak diye dolarları satarım” ifadesiyle tüm Türkiye’nin tanıdığı Necmettin Batırel bu kez altın tahmininde bulundu.
Ekonomist Özgür Demirtaş ile çıktığı televizyon programında “Merkez Bankası’nın yerinde olsam şak diye doları satarım” sözleri gündem olan ‘şakkadanak’ lakaplı ekonomist Necmettin Batırel, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 26 Ocak’ta faizleri artıracağını belirtti.

BBN Türk kanalına konuk olan ve altın için “İleriki süreçte altının gramı 1050 lirayı görüp aşabilir” tahmininde bulunan Batırel, şunları söyledi:

“ABD Merkez Bankası Başkanı Powell güven vermiyor. 26 Ocak’ta faizleri artıracak. Faizi artırmak en son çare olacak bir yoldur. Faiz yüksek olursa maliyetler artar. Çin Merkez Bankası faizleri düşürdü. Bizle alay ediyorlardı ne oldu? Hadi onlarla dalga geçin.

“BUNU UNUTMAYALIM…”
Amerika tahvilleri elden çıkarılıyor. Elden çıkarıldığı için altın bundan olumsuz etkileniyor. Altının enflasyona karşı koruma özelliği var. Böyle bir savaş ortaya çıkarsa ons altın 2200-2400 dolara yükselebilir. Bunu unutmayalım. Altıncıların şu an beklemeleri lazım. Düşük fiyattan alım yapılabilir. İleriki süreçte altının gramı 1050 lirayı görüp aşabilir. O yüzden beklemelerini tavsiye ediyorum. Sabretsinler.”

5 yıl önce CNN Türk’te katıldıkları programda karşı karşıya gelen Batırel ile Demirtaş arasında geçen diyalog her döviz kuru artışında yeniden gündeme geliyor. Batırel söz konusu programda “Ben olsam dolar rezervinden 10 milyar doları şakkadanak satarım! Şaşırır millet! Arkadan şak bir 10 milyar dolar daha satarım! 20… yetmedi! Bir 10 daha! 30… Biter zati çil yavrusu gibi dağılır millet” ifadelerini kullanmıştı. Programın diğer konuğu Özgür Demirtaş ise, Merkez Bankası’nın rezervlerinin herkes tarafından bilindiğini ve bu nedenle satış yöntemiyle doların düşmesinin uzun soluklu olamayacağını anlatmıştı.