Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu'nda gerçekleştirilen "Manisa Depreme Hazır mı?" panelinde yer alan Görür, Manisa'daki fay hatlarının dağ kenarları, yamaçları ve ova içlerine doğru yayıldığının altını çizerek, ilin horst ve graben arazi özelliklerine taşıdığını belirtti.

Bunu yapan ev sahibi eksik kira alacak. Kira sözleşmesine bunu yazan yandı Bunu yapan ev sahibi eksik kira alacak. Kira sözleşmesine bunu yazan yandı

'7 VE ÜZERİ DEPREM ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP'

Manisa'nın "graben" olarak ifade edilen çöküntü alanı üzerine kurulduğunu vurgulayan Görür, "Manisa, aktif fay hatları üzerinde kurulmuş. Bu canlı faylar, 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip. Tektonik yapının içinde yaşıyorsunuz ve bu tektonik yapıda depremler mutlaka olur. Bugün olmazsa yarın olur, yarın olmazsa öbür gün olur. Dolaysıyla kalkıp bizim burada deprem olacak mı? Ne zaman olacak? Nasıl olacak? Bunları konuşmanın hiç anlamı yok. Bu bölge er geç depremle sınanacaktır." şeklinde konuştu.

"ÖLDÜRÜR BİZİ"

Görür, depremlerin ciddiye alınması gerektiğini belirterek, "Manisa'nın mülk sahipleri, yaşayan insanları, buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın mülkünüze sahip çıkın. Siyasetle asla uğraşmayın. Ama kim gelirse gelsin, Manisa'mızı dirençli bir kent haline getirin. Manisa depreme dirençli hale getirilebilir mi? Elbette getirilebilir. Manisa depreme dirençli kent hale gelirse büyük bir depremden minimum etkilenir." dedi.

Depremin engellenemeyeceğini ancak etkilerinin azaltılabileceğine dikkat çeken Görür, "Deprem dünyanın nabız atışlarıdır. Deprem olmazsa dünya ölür. Deprem dünyanın yaşadığını gösterir. Ama biz depremin kucağına oturur, gerekli önlemleri almazsak öldürür bizi. İş bu kadar açık. Dirençli bir Manisa için, dirençli kentler için bölgeyi çok iyi bilmeliyiz. Topografyasını bilmeliyiz, jeoloji ve zeminini bilmeliyiz." ifadelerine yer verdi.