Cumhur İttifakı'ndan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, öğretmen atamalarında yeni sistem olan mülakat uygulamasını eleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurduğu %50 KPSS skoru ve %50 mülakat puanı değerlendirilmesine ilişkin sisteme tepki gösteren Destici, bu sistemi hakkaniyetli bulmadığını ifade etti.

Galatasaray'ın Genç Yıldızı Barış Alper Yılmaz'a Almanya'dan Dev Teklif! Galatasaray'ın Genç Yıldızı Barış Alper Yılmaz'a Almanya'dan Dev Teklif!

Destici, mülakat ağırlığının belirlenmesinde %50-%50 keskin bir oranın uygun olmadığını belirtirken, daha önceki yıllarda mülakat sürecinde adil olmayan uygulamaların yaşandığını vurguladı. Yazılı sınavda yüksek not alan adaylara düşük mülakat puanı verilmesi veya düşük not alan adaylara yüksek mülakat puanı verilmesi gibi haksızlıkların yaşandığını dile getirdi.

"Şimdi yeni sistem konuşuluyor %50'si KPSS %50'si mülakattan karşılanacak diye ben şahsen bunu hakkaniyetli bulmuyorum. Mülakat yapılabilir ama mülakatta %50 %50 keskin bir sistemin belirlenmesini çokta hakkaniyetli bulmadığımı ifade etmek istiyorum...


Bundan 5-6 sene evveline gidersek mülakatlarda büyük haksızlıklar yapılıyordu. Yazılıda yüksek almış adama düşük mülakat puanı veriliyordu. Yazılıda düşük almış adaya yüksek mülakat puanı veriliyordu. Biz bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmeyle ortadan kaldırılmasına vesile olmuştuk ve şuan da herkes ne aldıysa KPSS' de yuvarlama sistemiyle tamamlanarak veriliyordu."