14 Mayıs seçimlerinde herhangi bir ittifak içinde olmayacağını açıklamasıyla muhalefetin eleştiri yağmuruna tutulan Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanlığı yarışına adını yazdırğı ilk andan bu yana muhalefetin 'oyları bölecek' tartışmaları ile karşı karşıya kalan İnce, muhalefete ikinci tura kalırlarsa desteğine ihtiyaçları olacağını söyledi. 

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Muharrem İnce, "Şansınızı nasıl görüyorsunuz ikinci tur için?" sorusundan hareketler şu ifadeleri kaydetti:

"Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir.8 istemeden 5'i alamazsın, 5 istemeden 3'ü alamazsın. Siyaset yoğun emek gerektiren bir iştir. Bir iddia, ikna işidir. Siyaset tehdit işi değildir. Siyaset 'çekil' deme işi değildir. İkna edeceksin. O tabanı, o seçmeni ikna edeceksin, gönlünü alacaksın, onları incitmeyeceksin, onlara hakaret etmeyeceksin. Lazım olur sana onlar. Onların gönlünü kazanacaksın. Yani Kılıçdaroğlu mu, Erdoğan mı? 'C' diyemiyor muyuz? 'C' dersek bölücü müyüz? Seçenekler arasında bir tercihtir demokrasi."

AÖF yaz okulu online olacak mı? Düğüm çözülüyor... AÖF yaz okulu online olacak mı? Düğüm çözülüyor...

"İkinci turda Kılıçdaroğlu ve Erdoğan yarışırsa tavrınız ne olacak?" sorusu üzerine İnce, birinci turu görmeden ikinci turu konuşmamak gerektiğinin altını çizerek, "Memleket Partisi'nin üyeleri genelde gençlerden, üniversite mezunu insanlardan oluşuyor. Bunlar aklı başında insanlar ve gereğini yapacaklardır. O konuda bir kuşkum yok." diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu'nu mu desteklersiniz?

Memleket Partisi lideri İnce, "İkinci tura kalması halinde siz oyunuzu kime verirsiniz?" sorusuna, "Ben gereğini yaparım zamanı gelince merak etmeyin. Bizim ne yapacağımızı da tahmin eder bütün millet zaten. Herkes tahmin eder benim ne yapacağımı. Bu konuda bir kuşku yok." dedi.

Sorunun, "Kılıçdaroğlu'nu mu desteklersiniz?" şeklinde yöneltilmesi üzerine Muharrem İnce, "Erdoğan gitmeli tabii. Yoruldu Erdoğan 21 yıldır, yapamıyor bunu. Ama benim gönlüm ister ki ben kalayım, ben seçileyim. Erdoğan artık gerçekliği, ortak aklı yitirmiş. Kılıçdaroğlu seçilsin, görev süresinin sonunda 80 yaşında olacak. İsterim ki daha genç, daha dinamik... Ben Muharrem İnce'nin seçilmesini isterim. Ama milletimiz neyi takdir eder onu bilemiyorum." yanıt verdi.