MHP Lideri Bahçeli: Emeklilerin Talepleri Cömertçe Karşılanacak MHP Lideri Bahçeli: Emeklilerin Talepleri Cömertçe Karşılanacak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, İsrail istihbarat servisi MOSSAD'a bilgi sağladıkları iddia edilen 9 şüpheliden 7'si tutuklandı. Savcılığın hazırladığı sevk yazısına göre, şüphelilerden biri olan G.K'nin ifadesinde MOSSAD ile bağlantılı olduğunu kabul ettiği belirtildi. Soruşturma raporuna göre, şüphelilerin MOSSAD'a para karşılığında bilgi sağladığı ve bu kapsamda 99 kez ödeme yapıldığı tespit edildi.

MOSSAD'ın Türkiye'deki hedeflerini özel dedektifler aracılığıyla takip ettiğini belirleyen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile ortak operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda gözaltına alınan 9 şüpheliden 7'si tutuklanırken, diğer iki şüpheli daha önce benzer suçlamalarla tutuklanmıştı.

Şüphelilerin MOSSAD'a bilgi sağlamak amacıyla yabancı şahıs ve şirketler hakkında araştırma, keşif ve takip faaliyetleri yürüttüğü, bu bilgileri maddi gelir karşılığında paylaştığı ifade edildi. Savcılığın sevk yazısında, şüphelilerin MOSSAD'a bilgi sağlama eylemlerine ilişkin detaylı bilgilere de yer verildi.

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerin tutuklanmasına karar verdi. Tutuklama kararında, şüphelilerin "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak", "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" ve "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarından tutuklandığı belirtildi.