Kamudanhaber-Özel Haber

Mobil Bankacılık kullananlar dikkat!

Dolandırıcıların yeni hedefi mobil bankacılık kullanan müşteriler oldu. Uzaktan erişim ile mobil bankacılık sistemine bağlanan dolandırıcılar müşterilerin hesabını boşaltıyor.

İzmir ilinde mobil bankacılık kullanan bir kişinin banka hesabına uzaktan erişimle giren dolandırıcılar 500 bin tl dolandırdılar.

Cep telefonunda Banka mobil uygulaması bulunan kişiler mobil uygulamasını asla başka kişilerin yanında açmamalılar.

Dolandırıcılar mobil bankacılık şifrenizin değişim süresi geldi diyerek hesap sahiplerini 0 850 numaralar üzerinden arayarak güvenlik sorularına cevap vermelerini istiyor. Bu şekilde müşterilerin bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar , mağdur edilen kişilerin mobil bankacılık şifrelerini değiştirip telefona gelen kodu istiyor ve bu şekilde müştelerin hesaplarına ulaşarak para transferi yapılıyor.

İzmir’de telefon dolandırıcılarının mağduru olan Hanife Kandak ve avukatı aşağıdaki açıklamaları yaptı.

GÜVENLİK AÇIĞINDAN DOLAYI MAĞDUR OLDUM'


Mağduriyetinin giderilmesini isteyen Hanife Kandak, o gün yaşananları şöyle anlattı:
"Kahve yapıp, geri odaya geri döndüğümde masanın üstündeki telefonumda banka uygulamasının açık olduğunu, telefon parlaklığının ise kısık olduğunu gördüm. Uygulamayı kapatmaya çalıştığımda herhangi bir işlem yapamadım. Bir başka telefondan bankayı arayıp, durumu ilettim. Banka ile 29 dakika 51 saniye görüştüm. Başka bir telefonla aradığım için kimlik doğrulaması belli bir süre aldı. Sürekli telefonuma anormal bir şey olduğunu ve kur korumalı mevduat hesabımın kontrol edilmesi gerektiğini söyledim. Son olarak yapılan kontrolde, hesabımdaki meblağdan 500 bin TL'nin bir başka bankaya araç satışı kapsamında transfer edildiğini öğrendim. Günlük limit 500 bin olduğu için bu kadarı çekilebilmiş. Sonrasında savcılığa başvurduk. Mağdur oldum. Bankanın güvenlik açığından dolayı böyle bir mağduriyet yaşadım. Ruhsal durumum, aile yapım bozuldu. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum" dedi.

Ziraat Bankası ve Vakıfbank'tan hesabı olan müşterilerine duyuru! Bu fırsat kaçmaz... Ziraat Bankası ve Vakıfbank'tan hesabı olan müşterilerine duyuru! Bu fırsat kaçmaz...


'TANIMADIĞINIZ CEVAPSIZ ARAMALARA DÖNMEYİN'


Kandak'ın avukatı Hasan Kumral da "Olaydan haberdar olunca savcılığına suç durusunda bulunduk. Böylelikle hukuki süreci başlattık. Sonrasında siber suçlara giderek bilişim suçu hakkında ifade verip, telefonu teslim ettik. Cep telefonunun incelenmesi sürüyor. Bu olay, herkesin başına gelebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Telefona uzaktan erişilerek bu olay gerçekleşmiş. Önerim şudur; tanımadığınız cevapsız aramalara dönmeyin. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları açmayın. Telefon ekranınızda herhangi bir görsel belirirse, kesinlikle müdahale etmeden cep telefonunuzu kapatın. Benzer bir şey olursa müşteri hizmetlerini arayarak, hesaplarınıza bloke koydurun" diye konuştu.