Geçen ayın enflasyon verilerinin paylaşılması ve Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisini 2 puan yükselterek yüzde 38’e ulaşması sonrasında temmuz ayında memur ve emeklilere uygulanacak zam oranları da mercek altına alınmaya başladı.


Mevcut duruma bakıldığına ise emeklilere üç farklı zam senaryosu değerlendiriliyor. Öyleyse SSK ve Bağkur emeklileri ile memur emeklilerinin maaş zammı ne olacak? En düşük emekli maaşı kaçı bulacak?


Konuyla ilgili merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, açıkladı. Yılmaz konuşmasında şu cümleleri kurdu: “Bilindiği üzere emekli maaş farkları Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki defa gerçekleşen enflasyon üzerinden belirlenmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası yüksek enflasyonun tansiyonunu düşürmek amaçlı çeşitli programlar uygulamaktadır. Merkez Bankası’nın enflasyon raporuna göre hedeflenen yıl sonu enflasyonu 2 puan yükselterek %38 olarak güncellenmiştir. Şu an merek edilen 2024 yılının ikinci yarıyılında enflasyonun ne kadar olacağıdır. Enflasyonun mayısta yıllık bazda yüzde 75 seviyelerinde tepe yapması beklenmektedir. Baz etkisinin ve uygulanan sıkılaştırıcı para politikalarının etkisiyle enflasyonun yıl sonu hedeflenen seviyeye düşürülmesi planlanmaktadır.

'18,72!LİK ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ'

2024 yılı Nisan ayı enflasyon verisinin de açıklanması ile birlikte SSK ile Bağkur emeklilerine bu yılın ilk 4 ayı için %18,72’lik bir enflasyon farkı kesinleşmiş oldu.


SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNİN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Kamuda servislerin kaldırılması yargıya taşınıyor! Kamuda servislerin kaldırılması yargıya taşınıyor!

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketine göre enflasyonun 2024 Mayıs ayında %3, 2024 yılı Haziran ayında %2,54 olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu veriler ışığında bir hesap yaptığımız takdirde 2024’ün ilk altı aylık enflasyon verisi %25,39 olarak tahmin edilmektedir. İşte buradaki oran SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zam farkı olacaktır.

'YÜZDE 19,39'LUK MAAŞ FARKI'

'Memur ve memur emeklilerinde ise toplu sözleşme devreye girdiğinden dolayı temmuz ayında %19,39’luk bir maaş farkı oluşacağını tahmin etmekteyim.

'3 FARKLI ZAM KONUşULMAKTADIR'

Şu anda emekliler için kamuoyunda 3 farklı zam formülü konuşulmaktadır. Bunlar taban maaşın artırılması, refah payı ve kök maaşa seyyanen zam formülleridir. Bu üç formülü değerlendirecek olursak;

1-'TABAN AYLIKTA ARTIŞ BEKLENTİSİ'

Şu an 10 bin TL olan taban maaş muhtemel olarak 12 bin 500 veya 15 bin TL seviyelerine çıkacaktır. Nedeni ise maaş farkları her zaman kök aylıklara yapıldığından kaynaklı özellikle 2000 sonrası emekli olanlarda 5 bin 500 TL ile 6 bin TL civarı emekli kök aylığı olanlar mevcut.

16 milyon emeklinin yaklaşık 7 milyonu taban aylığın altında kök maaşı almaktadır. Bundan ötürü maalesef Hazine üzerinden destek sağlanmaktadır. Bu yüzden kök aylığı 8 bin TL altında olanlar zam alamayacağından ötürü taban aylığın artışına gidileceği kanaatindeyim.

2- 'REFAH PAYI VERİLECEĞİ KANAATİNDEYİM'

Önceki maaş farklarına bakıldığında her zaman refah payı adı altında mevcut kanunlara eklenti yapılarak ilave zam verildiğini bilmekteyiz. Burada özellikle bu dönem için refah payı eklentisinin memur emeklileri için yapılacağını tahmin etmekteyim. Temmuz ayında SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zam farkı %25,39 iken, memur ve memur emeklilerinde toplu sözleşmeden kaynaklı oluşacak fark %19,39 olacaktır. Ben aradaki %6 puanlık farkın eşitleneceğini ve %6 oranında memur emeklilerine refah payı verileceği kanaatindeyim.

3-'BU İHTİMALİ BİRAZ UZAK GÖRÜYORUM'

Kök maaşa seyyanen zam yapılması demek bütçe dengelerinin tamamen değişmesi anlamına gelmektedir. Bu ihtimali biraz uzak görüyorum. Sadece taban aylığın altındakilere seyyanen zam yapılırsa bütün emekliler içerisinde huzursuzluğa yol açacaktır. Bu sebepten ötürü kök maaşa seyyanen zam yapılmasına ekonomi ekibi biraz uzak duracaktır.

BU SENARYOLARDAN HANGİSİ DAHA GÜÇLÜ?

Emeklilere yapılacak düzenlemede en güçlü beklenti en düşük emekli maaşının 12.500 TL – 15.000 TL seviyesine getirilmesi ve SSK, Bağkur, memur emeklilerinin maaş farklarının %25 civarında eşitlenmesidir.” şeklinde konuştu.