Merkez Bankası’nın haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi ışığında enflasyon tahminlerinde yeni rakamlar ortaya çıktı. Bu konuda, sene sonu enflasyon tahmini bir önceki anket sürecinde yüzde 43,64 olarak paylaşılırken, bu anket sürecinde yüzde 43,52 olarak değerlendirildi. Öyleyse yeni beklentiler ışığında enflasyon farkı ne kadar olacak?

'GENELDE BU VERİLER DOĞRU ÇIKMATADIR'
Ayrıca kamuoyunda refah payına yönelik uzmanlar 3 farklı senaryo üzerinde duruyor. 

Konu hakkında kritik değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz şu cümleleri paylaştı: “Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi, 68 katılımcı tarafından yapılan tahminlere göre aylık belirleniyor. 12 aylık ve 24 aylık enflasyon, faiz, döviz kuru, GSYH (Gayri Safi Yıllık Hasıla) olmak üzere çeşitli alanlarda beklenti anketi oluşturulmakta. Biz uzman olarak enflasyon, emekli ve memur maaş tahminlerimizi buradaki veriler üzerinden oluşturarak hesaplamaktayız. Genelde de bu veriler doğru çıkmaktadır.

Mayıs ayına kadar kesinleşen enflasyon verisi Ocak-Mayıs dönemi %22,72 olarak belirlendi. Haziran ayı beklenti anketinde enflasyon %2,52 olarak tahmin edilmektedir. Bu tahmine göre 2024 ilk yarıyılını hesapladığımız zaman ise enflasyon %25,81 oranında çıkmaktadır. İşte buradaki veri SSK, Bağkur emeklilerinin alacakları maaş farkı olacaktır.


ENFLASYON FARKI İÇİN KRİTİK ORANLAR..

Memur ve memur emeklilerimize kamu sendikası ile Çalışma Bakanlığı bünyesinde 2 yıllığına toplu sözleşme belirlenmektedir. 2024 yılının ilk yarıyılı için %15 ikinci yarıyılı içinde %10 olarak belirlenmiştir.

Eğer ilk yarıyıl enflasyon verisi %25,81 olarak çıkarsa o zaman memur ve memur emeklilerine %20,34 oranında maaş farkı verilecektir.

'HER ZAMAN EŞİT ZAM VERDİĞİNİ GÖZLEMLEDİM'

Hükümet kanadının ücret ayrımcılığına yer vermemek üzere geçmiş dönemde bulunan emekli maaş politikalarında her zaman eşit zam verdiğini gözlemlemekteyim.

Bakan Tunç'tan Kerem Kınık açıklaması: Hata varsa düzeltilir Bakan Tunç'tan Kerem Kınık açıklaması: Hata varsa düzeltilir

Refah payı olarak kamuoyunda üç rakamdan bahsedilmektedir. Bunlar %5, %10, %15 olarak söylenmektedir. Bana göre en güçlü tahminin %5 oranında olacağını varsayıyorum. Eğer bu şekilde belirlenirse SSK, Bağkur emeklisi %25,81 + % 5 refah payı ile birlikte %30,81 oranında zam alacaktır. Diğer varyasyonlarda ise kabaca %35 ve %40 olacağını söylemek mümkündür.

Özellikle SSK ve Bağkur emeklileri ile memur emeklilerine zam eşitleme formülü uygulanırsa memur emeklileri %5 oranında daha fazla refah payını alacaktır. Memurlarımıza ise 2023 yılı Temmuz ayında 8.077 TL seyyanen zam verildi. O sebepten dolayı memurlarımıza bir refah payı beklentisi içerisinde değilim.

KÖK MAAŞ ÜZERİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YAPILACAK MI?

Kök maaşlar ile ilgili mutlaka bir düzenleme geleceğini tahmin etmekteyim. Çünkü verilen enflasyon farkları kök maaşlara gelmektedir. Özellikle kök maaşı 8.000 TL’nin altında kalanlara maalesef hissedilir bir maaş farkı gelmeyeceği için bir düzenlemenin elzem olacağını söylememiz gerekli.

İşin aslına bakacak olursak 2000 yılı öncesine intibak yasası ile maaşlara düzenleme gelmişti. Fakat 2000 yılı sonrasında maaşlara da getirilmesinin gerekli olduğunu söylememiz gereklidir. Aksi takdirde her altı aylık periyotlarda bu hesaplamaları tekrara bindirmiş olacağız.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA BEKLENTİLER NELER?

Kamuoyunda seyyanen bir zam yapılarak kök maaşların taban aylık olan 10.000 TL’ye çıkarılacağı, sonrasında ise enflasyon farkı verileceği söylentileri dolaşmaktadır.

Benim tahminime göre 10.000 TL’lik en düşük emekli aylığı 12.500 TL veya 15.000 TL arasında bir rakama getirilecektir.” şeklinde değerlendirdi.