Türkiye'deki milyonlarca emekli ve memurun zamlı maaşları netleşti. SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 24.73, memur ve memur emeklilerine yüzde 19.31 zam uygulandı. Memurların her ayın 15’inde maaşları hesaplarına aktarılıyor. Bu sebepten dolayı temmuz ayında 14 günlük bir fark ortaya çıkacak. Peki memur ve memur emeklilerinin maaş farkları hangi tarihlerde ödenecek? 

Boğaziçi sürpriz teklifini duyurdu! O öğrencilere 100 bin TL destek verilecek Boğaziçi sürpriz teklifini duyurdu! O öğrencilere 100 bin TL destek verilecek

'MAAŞ FARKLARI NETLEŞTİ'

Konu hakkında merak edilenleri paylaşan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz şu cümlelere yer verdi: “Haziran ayı enflasyon verisi %1,64 olarak açıklandı. 2024 yılının ilk yarıyıl enflasyon verisi %24,73 olarak belirlendi ve SSK ile Bağkur emeklilerinin maaş farklar netleşmiş oldu. Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşmeden kaynaklı %19,31 olarak gerçekleşmiş oldu.

'HİSSEDİLİR BİR ZAM ALAMAYACAKLAR'

Zam eşitlemesinin mevzuat gereğince yasa doğrultusunda çıkması gerekiyor. Emekli ve memurlarımızın tamamının bir beklenti içerisinde olduğunu belirtmek isterim.

Geçmiş dönemlerde altışar aylık periyotlarda verilen maaş farklarının her zaman eşitleme, seyyanen zam şeklinde yapıldığını gözlemleyebiliyoruz. Özellikle açıklanan enflasyon verisi ile birlikte 8.017 TL’nin altında kök maaşı olanlar hissedilir bir zam alamayacaklar. En azından dar gelirli emeklinin 10.000 TL olan taban aylığına bir müdahale yapılması gerekliliğini vurgulamak isterim.


'SON KARARI CUMHURBAŞKANI VERECEK'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz haftalarda Meclis’te yapmış olduğu kısa röportajda ‘Refah payı çalışmamız yok’ ifadelerini kullanmıştı. Tüm grupların maaş zamları bir önceki dönemde yüzde 37,57 enflasyon verisi üzerinden güncellenerek %49,25 oranında refah payı altında eşitlenmişti.

Son kararı sayın Cumhurbaşkanının vereceğini, önümüzdeki hafta sonuna kadar hükümet kanadından bir açıklama yapılmasını beklemekteyim. Çünkü SSK emeklilerimiz ayın 17’si itibarıyla maaşlarını alındığından dolayı bir açıklama olduğu takdirde hızlı bir Meclis süreci olacaktır. Eğer yetişmese bile maaş farkları ay içi veya bir sonraki ay maaşlara ilave olarak yatırılabilir. Önceki dönemlerde buna benzer örnekleri yaşamıştık.

ZAM FARKLARI HANGİ TARİHLERDE ÖDENECEK?

Memurlarımız ayın ilk haftası, SSK ve Bağkur emeklimiz ayın 17’si ile 28’i arasında maaşlarını almaktadır. Memurlarımıza ay içerisinde fark olarak açıklanan enflasyon verisi doğrultusunda ödeme yapılacaktır. SSK ve Bağkur emeklilerimiz ise peşin olarak aldıkları için maaş güncellemelerini SGK hızlı bir şekilde maaş takvimi içerisinde yansıtacaktır.


ENFLASYONA GÖRE EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞLARI..

Memurlarımızın açıklanan enflasyon verisi doğrultusunda toplu sözleşme ile birlikte %19,31 oranında maaş farkları oluştu. En düşük emekli memur maaşı 14.740 TL’den 17.586 TL’ye yükseldi. Bekar bir memurun maaşı 30.372 TL’den 36.236 TL’ye, evli bir memurun ise 32.860 TL’den 39.205 TL’ye çıktı.