Pazrtesi günü Mayıs ayı enflasyon verisi belli olacak. Bakanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre Mayıs ayında enflasyonun pik yapacağı ve sonraki aylarda aşağı yönde bir seyri izleyeceği değerlendirilmişti. Temmuz ayında haziran enflasyon raporuyla zam oranları kesinleşecek.


Öyleyse en düşük emekli maaşı için tahminler ne yönde?  Konuyla hakkında uzmanlar kritik hesaplamalarını payalştı.


'YÜZDE 30 ZAM YAPILABİLİR'

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, şu cümlelere yer verdi: “Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. 4 aylık enflasyon verisi 18.72 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek mayıs ayı enflasyonunun yüksek beklendiğini bildirdi. Bakan Şimşek Haziran ayı ile birlikte enflasyonda hissedilir ölçüde düşüş yaşanacağını söyledi.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 25 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Emekli maaşlarına yüzde 25 enflasyon farkı verilecektir veya yüzde 5 ilave refah payı ile birlikte yüzde 30 zam yapılabilir. Artış oranı yüzde 25-30 bandında olacaktır. En düşük emekli maaşına ise bu oran civarında bir yansıma olacaktır. Ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesinden 12 bin 500 TL’ye çıkacağını değerlendiriyorum." dedi.

'ASGARİ ÜCRETLE ARADAKİ MAKAS KAPANACAKTIR'

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu konuşmayı yaptı: “Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL seviyesinde. Bir hayli düşük kaldığını görebiliyoruz. En düşük emekli maaşına yüzde 30 değil de daha fazla bir oranda zam yapılacağını düşünüyorum. Benim tahminim en düşük emekli maaşına yüzde 50 zam yapılarak 15 bin TL seviyesinde belirlenmesidir.

Talip Geylan'dan Öğretmen Atamalarında Mülakat Tepkisi: "Ahlaksızlıklar Başladı Bile" Talip Geylan'dan Öğretmen Atamalarında Mülakat Tepkisi: "Ahlaksızlıklar Başladı Bile"

EYT ile birlikte emeklilik sisteminin dengesi bozuldu. Normalde 1 çalışanın 3 emekliyi finanse etmesi gerekirken, 1 çalışan 1.5 emekliyi finanse ediyor. Bu Hazineye ciddi bir yüktür. Devletimiz her zaman emeklilere enflasyondan daha fazla artış yaptı.


Bu sene sonu itibarıyla emeklilere refah payı artışı öngörmüyorum. Ancak ara dönemde emeklilere bir refah payı artışı yapılacaktır. 10 bin TL olan en düşük emekli maaşı 15 bin TL’ye yükseltilirse 17 bin TL olan asgari ücretle aradaki makas kapanacaktır.” şeklinde konuştu.

'YÜZDE 5 VEYA YÜZDE 10 REFAH PAYI VERİLEBİLİR'

“Emekli maaş farkları yasal olarak enflasyon verisi üzerinden hesaplanıyor. Burada 4 aylık Ocak-Nisan enflasyon verisi %18,72 olarak açıklandı. Yeni dönem emekli maaşlarının belli olması için Mayıs ve Haziran enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor. Tam net tarih verilmesi gerekirse TÜİK, 3 Temmuz saat 10.00’da haziran ayı enflasyonunu açıklayacak.

Burada tahminler üzerinden ilerlersek mayıs ayında yayınlanan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi toplu sonuçlarına göre Mayıs ayında enflasyonun %3,04, Haziran ayında ise %2,56 olarak belirleneceği tahmin edilmektedir. Bu veriler ışığında Ocak Haziran dönemi enflasyon tahmini %25,46 olarak hesaplanmaktadır.

İşte buradaki %25,46’lık veri SSK, Bağkur emeklilerine verilecek maaş farklarını temsil etmektedir. Emekli Sandığı emeklilerine ise toplu sözleşmeden kaynaklı %20 oranında zam açıklanacağını tahmin etmekteyim.

Burada yapılacak olan refah payı beklentisi ile alakalı muhtemel olarak geçmiş dönem zamlarına bakıldığı takdirde bütün emeklilerimize eşit zam verildiğini geçmiş dönemlerde gözlemlemekteyiz. Yani bütün emeklilere %25,46 zam verileceği ekstra olarak % 5 ile %10 arası refah payı verilmesi gündemde olabilir.

'12 BİN 500- 15 BİN ARASI OLABİLİR'

Yapılacak olan zamlar kök aylıklara geldiğinden dolayı bazı emeklilerimiz buradaki artıştan tam olarak faydalanamayacağı için, olasılıklar dahilinde en düşün taban aylık dediğimiz 10 bin TL’lik rakamın 12 bin 500 ile 15 bin arasında bir rakama getirileceğini düşünmekteyim.” şeklinde değerlendirmede bulundu.