Türkiye genelinde 16 milyon emeklinin yaklaşık 10 milyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı gibi, artırılmış 5 puanla birlikte yüzde 42.65 oranında zamlandı. Ancak, en düşük emekli maaşı 10 bin liraya çıkarılırken, bu artış oranı yüzde 33.3 seviyesinde kaldı. Bu durum, özellikle kök maaşı 7.500 liraya tamamlanan emekliler arasında hayal kırıklığına neden oldu.

Bakan Yumaklı: Ramazan öncesi et fırsatçılarına göz açtırmayacağız Bakan Yumaklı: Ramazan öncesi et fırsatçılarına göz açtırmayacağız

Yapılan zammın memnuniyetsizlik yarattığı ve kök maaşı düşük olan emeklilerin beklentilerini karşılamadığı göz önüne alındığında, temmuz ayında sıfır maaş artışı riski ortaya çıkıyor. Eğer TBMM'de kök maaşlara dair herhangi bir düzenleme yapılmazsa, bu durum yaklaşık 6 milyon emekliyi etkileyecek.

Uzmanlar, önümüzdeki yıllarda aynı sorunla karşılaşmamak için kök ücret kavramının gözden geçirilmesi ve en düşük emekli maaşının tamamının 10 bin lira olarak belirlenmesi gerektiğini vurguluyor. Aksi takdirde, sıfır zam sorunu temmuz ayında tekrar gündeme gelebilir.