Milli Güvenlik Kurulu (MGK), iki aylık aranın ardından bugün Beştepe'de toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen bu yılın üçüncü MGK toplantısı, Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları ve İsrail'in Filistin'deki saldırıları başta olmak üzere yoğun bir gündeme sahip.

Terörle Mücadele Öncelikli Gündem

Toplantının ilk başlığı, Türkiye'nin sınır ötesi terörle mücadele operasyonları. Türkiye, bu yaz itibarıyla Irak sınırlarındaki güvenlik çemberini tamamlamayı hedefliyor. Bu kapsamda, Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarının yok edilmesi için devam eden operasyonlar üzerinde durulacak. Ayrıca, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'nin kuzeyinde işgal ettiği yerlerde yasa dışı seçim düzenleme hazırlıkları ve kendini meşrulaştırma çabalarına karşı alınacak tedbirler tartışılacak.

Kurul üyeleri, FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleriyle mücadeledeki son durum hakkında da bilgi sunacak.

İddialar doğruysa İYİ Parti dağılabilir! Koray Aydın ve ekibinin istifa edeceği iddia edildi İddialar doğruysa İYİ Parti dağılabilir! Koray Aydın ve ekibinin istifa edeceği iddia edildi

İsrail'in Filistin'deki Saldırıları

MGK toplantısında, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü saldırılar da ele alınacak. Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail'in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen diplomasi trafiği değerlendirilecek. İspanya, İrlanda ve Norveç'in ardından Filistin Devleti'ni tanıyan ülkelerin sayısının artması adına atılabilecek adımlar görüşülecek. Ayrıca, Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine açılan ve Türkiye'nin de müdahil olma kararı aldığı soykırım davası hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.

Bölgesel ve Uluslararası Güvenlik Konuları

Toplantıda, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci, İran'daki gelişmeler ve Yunanistan ile ilişkiler başta olmak üzere diğer bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da masaya yatırılacak.

MGK'nın, Türkiye'nin güvenlik ve dış politika alanındaki önemli konuları ele alarak kritik kararlar alması bekleniyor. Toplantı sonrası yayımlanacak bildiride alınan kararlar ve yapılan değerlendirmelerin detayları kamuoyu ile paylaşılacak.