Tokat ve Yozgat'ta eğitime bir gün ara verildi Tokat ve Yozgat'ta eğitime bir gün ara verildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasını sürdürme kararı aldı. Ancak, bu kararla birlikte tatil süresinin kısalacağı ve okul süresinin artacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ara tatil uygulamalarında değişikliğe gitmeyecek ve kasım ile nisan aylarındaki ara tatillerin devam edeceğini duyurdu. Ancak, öğrencilerin daha uzun süre okula gitmesini sağlamak amacıyla eğitim-öğretim iş günlerinin artırılması üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Şu anda 180 gün olan eğitim-öğretim iş günü sayısının 200 güne çıkarılması hedefleniyor. Bu değişiklik, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı itibarıyla hayata geçirilmesi planlanıyor ve okulların 9 Eylül 2024’te açılması öngörülüyor.

Türkiye’deki eğitim-öğretim iş günü hesaplamaları, resmi tatiller, milli ve dini bayramlar ile hafta sonu tatillerinin çıkarılmasıyla yapılıyor. Ancak, bu sayı özellikle kar tatilleri gibi durumlar nedeniyle azalabiliyor. Dahası, tatil öncesi ve sonrası dönemlerde verimsiz geçen günler de göz önünde bulundurulduğunda, aslında 180 olan eğitim iş günü sayısının daha da düşebildiği görülüyor.