Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymadıkları gerekçesiyle törene alınmadı. Olay, öğrenciler ve veliler arasında büyük tepkiye yol açarken, bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi.

Kıyafet Yönetmeliği Tepki Çekti

Tören öncesinde okul yönetimi tarafından velilere gönderilen "Veli İzin Onay Formu"nda, öğrencilerin giyeceği kıyafetlere dair sıkı sınırlandırmalar yer aldı. Formda, "Milli manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmeliğindeki temel sınırlandırmalara" uyulması gerektiği belirtilerek, velilerden imza istenmişti. Bu sınırlandırmalar arasında yırtık veya delikli kıyafetler, vücut hatlarını belli eden şort ve taytlar, diz üstü etek, kısa pantolon, kolsuz gömlek ve tişörtler yer alıyordu.

Eşinin Bir Sözüyle Gözü Dönen Adam, Kadını Boynundan ve Ayaklarından Bağlayıp Darp Etti, Acı Çekişini İzledi Eşinin Bir Sözüyle Gözü Dönen Adam, Kadını Boynundan ve Ayaklarından Bağlayıp Darp Etti, Acı Çekişini İzledi

Mezuniyet Töreni Krize Dönüştü

Akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreni öncesinde, bazı kız öğrenciler kıyafet yönetmeliğine aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı. Öğrencilerin törene katılımının engellenmesi üzerine veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Yaşanan tartışmalar üzerine olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Müdahale Etti

Olayın duyulması üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula gelerek öğrenciler ve velilerle görüştü. Doğan, yaptığı görüşmelerin ardından tüm öğrencilerin mezuniyet törenine katılmalarına izin verdi.

Sendikadan Sert Tepki

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No'lu Şubesi, yaşanan olaylara tepki gösteren bir açıklama yaptı. Açıklamada, kız öğrencilerin kıyafetleri gerekçe gösterilerek mezuniyete alınmamasının Cumhuriyet'in 100’üncü yılına yakışmayan bir uygulama olduğu ifade edildi. Sendika, protokolün katılacağı bahane edilerek kız öğrencilerin kıyafetlerinin günler öncesinden okul yönetimi tarafından onaylanmasının istendiğini, kıyafeti uygun bulunmayan öğrencilerin törene alınmadığını belirtti.

Sendika, bu tür uygulamaların toplumsal barışa hizmet etmeyeceğini ve kadının kıyafeti üzerinden yürütülen anlamsız tartışmalara yeni bir boyut eklediğini vurgulayarak, olayın takipçisi olacaklarını ve sorumlular hakkında soruşturma açılmasını talep ettiklerini duyurdu.