Havaların ısınmasıyla beraber rafları renklendiren yaz meyvelerinin, fiyatları dudak uçuklatmaya devam ediyor. Yaklaşık olarak bir aydır tezgahlarda olan erik, çilek, kiraz, kayısı gibi yaz meyvelerinin kilogram fiyatı pazar da bile 50 TL'den açılış yaparken, marketlerde 150 lira gibi rakamlardan satışa sunuluyor. Tezgahlarda cep yakan meyveler için üreticide fiyatı 10-20 TL gibi rakamlarda değişim gösterdiği belirtiliyor.

Kadın hakimle ilgili flaş gelişme. Cinsel birliktelik videolarıyla şantaj... Uyuşturucu partileri... Kadın hakimle ilgili flaş gelişme. Cinsel birliktelik videolarıyla şantaj... Uyuşturucu partileri...

"Minimum kar marjıyla satıyoruz"
Bu durum da meyve-sebze fiyatı üreticiden vatandaşın evine ulaşana kadar altı katına çıkabiliyor. Üreticiler, "Biz ürünümüzü minimum kar marjıyla satıyoruz, hatta bazan zararına bile veriyoruz. Ancak vatandaş yüksek fiyattan alıyor. Kazanan ise her zamanki gibi iyi yere tezgah açan tüccar ve aracı oluyor. Bir an önce hal yasasının çıkmasını ve uygulanmasını bekliyoruz, yoksa bu sorun çözülmez" şeklinde konuşuyor.

"10 liradan başlıyor 40 TL'ye kadar çıkıyor"
Manisa Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, erik rekoltesinde geçtiğimiz seney göre yüzde 30 artış olduğunu söyleyerek, "Mahsül bol, o nedenle üreticide fiyat uygun. Bizde papaz eriği var. Üretici için toplama maliyeti 20 TL ama mahsul bol olduğu için bunun altında sattığımız oldu" şeklinde konuştu.

Mersin'in Mut ilçesinde kayısı ve erik hasadının tamamlanmak üzere olduğunu aktaran Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz da, "Üreticide erik 10 ila 15 TL arasında değişiyor. Kayısı da 10 liradan başlıyor 40 TL'ye kadar çıkıyor. Ancak 40 TL olan kayısı iç pazara gitmez, o ihracata verilir. İç pazara verilen kayısı genellikle bizde 10-20 TL arasında değişiyor" dedi.

Fiyatını beşe katlıyor

Üreticiden 10-15 TL'ye gelen papaz erik ise İstanbul'a ulaşan kadar fiyatını beşe katlıyor. Bu durumda, eriğin kilogram fiyatı İstanbul Hali'nde 50 ila 70 TL, pazarda 60 ila 80 TL, markette ise 70 ila 90 TL arasında farklılık gösterebiliyor. Üreticide 10 ila 40 TL arasında olan kayısı ise İstanbul halinde 30 ila 100 TL arasında değişim sağlarken, semt pazarlarında 60 ila 70 TL arasında, markette ise 40 ila 70 TL arasında değişm göstermiş oluyor.

"Markettekiler birinci kalite değil"

Fiyatı en cep yakan meyvelerden birisi de kiraz. Üreticide 30-35 TL olan kiraz, İstanbul Hali'nde 60 ila 100 TL aralığında seyrediyor. Bu meyvenin pazar tezgahında kilogram fiyatı 50 ila 80 TL arasında satışa sunulurken, markette 100 TL'den açılış yapıyor, 300 TL'ye kadar yükseliyor. Napolyon kirazın merkezlerinden biri olarak değerlendirilen Konya Akşehir'in Ziraat Odası Başkanı Fahri Küçükpolat, "Burada Napolyon kirazı henüz hasat edilmedi. Pazarda satılan kiraz 'suluk' dediğimiz fabrikalara meyve suyu için verilen ürün. Bunlar üreticiden 30-35 liradan çıkıyor. Birinci kalite kiraz ihracata gider, pazardaki ya da markettekiler birinci kalite değildir" açıklamasında bulundu.

'Suluk' ve 'Sofralık' olmak üzere ikiye ayrılıyor
Üreticiden 25 ila 40 TL olarak yola çıkan çilek, İstanbul Hali'nde 35 ila 70 TL pazarda ise 60 ila 80 TL arasında değişim gösteriyor. Bu fiyat markette ise 100 lirayı bulabiliyor. Konya Hüyük Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Zedef, çileğin 'suluk' ve 'sofralık' olmak üzere ikiye ayrıldığını söyleyerek, "Suluk dediğimiz tür fabrikalara gider. Bunlar 2-3 günde bozulur. Ancak sofralıklar daha hassas toplanır, o nedenle daha dayanıklıdır. Şu anda suluk çilek üreticiden 25 TL'den, sofralık çilek ise 40 TL'den çıkıyor. Bizim suluk dediğimiz tür pazar ya da markette 60 liradan, sofralık dediğimiz tür ise 100 liradan satılıyor. Çilek çabuk bozulan bir ürün olduğu için makas da çok açılmıyor" ifadelerine yer verildi.