En son Merkez Bankası açıklamalarında, 1-3 ay vadeli mevduatlarda faizleri yüzde 67-68 paylaşmış olsa da bankaların mevcut durumda ortalama mevduat faizleri yüzde 60’a dayandı. En başta mevduat hesap açışılı yapılırken aktarılan paraya göre faiz oranları değişiyor. Tutar fazlaysa faiz oranı daha da katlanıyor. Öyleyse bu oran neden paraya göre değişiyor? Bankalarda güncel durumda 1 milyon TL ne kadar kazanç sağlıyor?

Bunların dışında TÜİK her ay programlı bir şekilde yatırım araçlarının reel getiri verilerini paylaşıyor. Bu senenin ilk 4 ayında mevduat hesapları, enflasyona göre değer kaybettirdi. 

Merkez Bankası'nda bir ilk! 4 Haziran'da TBMM'de sunum yapacak Merkez Bankası'nda bir ilk! 4 Haziran'da TBMM'de sunum yapacak

Konuyla ilgili detayları Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, açıkladı. Bayram şu cümlelere yer verdi:

"YÜKSEK TUTARLARA DAHA FAZLA FAİZ VERDİĞİ GÖRÜLDÜ"

“Merkez Bankası’nın bankalara uygulamış olduğu faiz politikasına göre bankaların müşterilerine vermiş olduğu faiz oranları değişiklik gösteriyor. Merkez Bankası bankaların bilançolarında TL’nin daha fazla olup olmamasına göre zorunlu karşılık ya da menkul kıymet tesis tutma zorunluluğu getiriyordu.

Bu da bankaların toplayacağı mevduata vereceği faiz oranlarını değiştiriyor. Çünkü bankalar belli oranlarda para sahiplerini ayırmaktadırlar. Bankalar 5 milyon TL’ye sahip tek bir kişi yerine 500.000 TL’ye sahip on kişiyi tercih eder, bu da tek seferde TL mevduatın bankadan çıkmamasına sebebiyet verir. Ancak bu dönemde bankaların TL rasyosunu yüksek tutmak amacıyla daha yüksek tutarlara daha yüksek faiz verdiği görüldü. Reel faizle politika faizinin birbirine yakınsamasıyla birlikte bu durum düzelecektir.


ŞU AN FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NEDİR?

Şu an bankalar mevduata %55 ila %60 arasında mevduat faizi veriyor.

FAİZ ORANLARINA YÖNELİK ARAŞTIRMA YAPIN!

Yüksek faiz almak için vatandaşların birden fazla banka değil tek bir bankayla ağırlıklı çalışması, kişilerin bankaya mevduata para yatırmadan önce birkaç bankadan faiz oranlarına yönelik araştırma yapması yerinde olacaktır.

1 MİLYON TL AYLIK NE KADAR KAZANÇ SAĞLIYOR?

1 milyon TL’nin aylık getirisi net olacak şekilde yani stopajdan sonra 45.000 ila 53.000 arasında değişiyor. Bu hafta bir miktar mevduat faizlerine gerileme oldu çünkü bankaların menkul kıymet testi tutma zorunluluğu kaldırıldı. Bununla birlikte bankaların maliyeti düştüğü için para toplamak için mevduatlara çok gerek kalmadı.


"ENFLASYONA GÖRE BAKILIRSA YANILTACAKTIR"

TÜİK'in açıklamış olduğu reel getiri oranlarına göre yılın ilk 4 ayında mevduat faizleri enflasyonun gerisinde kaldı. Dört aylık enflasyon verisi kümülatif olarak %18.72 olarak açıklandı. Ancak mevduat faizlerinin enflasyonun altında kazandırdığı saptaması yıllık enflasyona göre bakılırsa yanıltacaktır.

Nisan ayında %70’e yaklaşan bir yıllık enflasyon oldu ancak mayıs sonrasında enflasyonun hızlı bir şekilde düşüş göstermesi bekleniyor. Bu nedenle yıllık bazda bir hayli gerileyen bir enflasyon göreceğiz.

YATIRIM ARAÇLARINDA DENGE NASIL OLMALIDIR?

O yüzden para yıllık bazda mevduata yatırıldığında senelik enflasyonun çok daha üzerinde getiri sunacağı görülecektir. TL halen en yüksek yüksek getiri sağlayan araçlardan bir tanesi. Yatırımcıların yatırım sepetlerinde en ağırlıklı olarak TL mevduata gitmesi daha sağlıklı olacaktır.

Dolarda ise enflasyonun çok çok daha altında bir getiri durumu söz konusu. Bu sene dolar yatay seyrini sürdürecektir ve yabancı yatırımcı gelmesi ile birlikte dolarda bir miktar değer kaybı oluşacaktır. Bu sebeple dolar, euro ve altın ülkemizin milli yatırım enstrümanları ya da ülkemizin milli kaynakları olmadığı için buralara yapılan tasarruf ülkenin cari açığını ve bununla birlikte bütçe açığını artıracaktır. O yüzden yatırım enstrümanlarında TL’ye ağırlıklı verilmesi daha yerinde olacaktır.” ifadelerine yer verdi.