Bankaların mevduat faiz oranları rekor kırmaya devam ediyor. Özellikle vadeli mevduat hesaplarına yatırılan paralar için sunulan faiz oranları, yatırımcılara oldukça cazip gelir imkanları sağlıyor. 32 ve 92 günlük vadeli mevduat faizleri, yüzde 53'ün üzerine çıkmış durumda.

Merkez Bankası'nın politikaları

Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına alabilmek için politika faizini yüzde 45 seviyesine kadar çıkardı. Vatandaşlar, vadeli mevduat hesapları aracılığıyla yatırımlarından yüksek getiri elde etme fırsatı buluyor.

Siyasi partiler 2 Haziran için harekete geçti Siyasi partiler 2 Haziran için harekete geçti

Mevduat hesaplarına ilgi

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının sona ermesiyle birlikte, yatırımcıların ilgisi yüksek faiz oranları sunan vadeli mevduat hesaplarına kaydı. Bu durum, bankalar arasında faiz oranlarını artırma yarışını körükledi. Yatırımcılar, konut veya taşıt almak yerine, parasını mevduat hesaplarına yatırarak daha yüksek getiri elde etmeyi tercih ediyor.

Yabanci Uzmanlar Tcmb Faizi Ile Ilgili Beklentilerini Acikladi (1)

Faiz getirisi örnekleri

  • 100 bin TL'sini bankaya yatıran vatandaşlar, yüzde 53.63'lük faiz oranı ile 3 aylık mevduat hesabını dört defa yenilediklerinde, bir yıl sonunda toplam 165 bin TL geri alacak. Bu, 1 yılda 65 bin TL faiz getirisi anlamına geliyor.
  • 500 bin TL yatıran bir yatırımcı, 1 yılın sonunda 325 bin TL faiz getirisi elde edecek.
  • 1 milyon TL yatıranlar ise, 1 yıl sonunda toplam 650 bin TL faiz getirisiyle karşılaşacak.