Son zamanlarda mevduat faizleri hızla yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yüzde 50'yi geçen mevduat faizleri bu hafta yüzde 55’e kadar çıktı.

Öyleyse bankalarda mevduat faizlerindeki bu artışın nedeni nedir? Şimdi 1 milyon TL parası olan birinin aylık kazancı ne kadar olacak?

FAİZLER NEDEN HIZLA ARTIYOR? 
Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konu hakkında açıklamlarda bulundu. Bayram konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz haftalarda mevduat faizleri yüzde 50 sınırını aşmıştı ve bankalar yüzde 55’e kadar faiz vererek para toplamaya başladı. Mevduat faizindeki yükselişin ana nedeni bankaların TL mevduata ilişkin talepleridir. Bankalar ne kadar TL mevduat toplarlarsa daha fazla karı olabilecek ve Merkez Bankası’na daha az zorunlu karşılık yatıracaklar.

Merkez Bankası regülasyonlarına daha az takılacaklar. O nedenle bankalar vatandaşlardan TL mevduat alma peşinde.

‘ENFLASYONUN KIRILMASINA YÖNELİK ADIMLAR’ 
Parasını TL mevduatta değerlendiren bir kişi ciddi aylık getiri kazanacaktır. Politika faizi her ne kadar yüzde 45 olsa da yüzde 55’e dayanan TL mevduat faiz oranı Merkez Bankası’nın piyasayı talep yönlü soğuttuğunun göstergesidir.

Merkez Bankası bankaların ticari kredilerde yüzde 55 ve yüzde 60 arasında yıllık faizle kredi vermesine olanak tanıyor. Bu daha az kredi kullanımına sebebiyet veriyor. Merkez Bankası özellikle ihtiyaç ve tüketici kredileri noktasında piyasayı sıkılaştırmaktadır. Bunlar talep yönlü enflasyonun kırılmasına yönelik adımlar.

MEVDUAT FAİZİ ARTMAYA DEVAM EDER Mİ? 
Merkez Bankası’nın atmış olduğu adımlara göre politika faizi yüzde 45 olsa bile yıllık faiz yüzde 55’ler seviyesinde.

Bunun nedeni Merkez Bankası’nın bankalara yönelik önlemler alması, liralaşma kapsamında alınan önlemler diyebiliriz. O yüzden mevduat faizleri daha da yükselecektir.


VADE SEÇİMİ NEYE GÖRE BELİRLENMELİ? 
Bir kişi parasını 32 günlük vadede mevduata bağlarsa her 32 günde bir faiz getirisini tekrar mevduata bağlayacağı için daha fazla gelir elde edecektir. Merkez Bankası’nın perşembe günü faiz toplantısı var. Politika faizinin sabit kalmasını bekliyoruz. Daha sonraki PPK toplantılarında ise 500 baz puanlık artışla yüzde 50 seviyelerine gelmesini öngörüyoruz. O yüzden mevduat faizleri daha da yükselecek diyebiliriz.

1 MİLYON TL PARASI OLANIN AYLIK KAZANCI NE OLACAK? 
Şu anda bir kişi 1 milyon TL parayı aylık mevduata yatırsa 32 günde 45 bin TL seviyesinde kazanacaktır. Bunu 32 gün vadede tekrar bağlarsa 1 milyon 45 bin TL’yi tekrar faize bağlayacaklardır. Şu anda bir kişi 1 milyon TL parayı aylık mevduata yatırsa 32 günde 45 bin TL seviyesinde kazanacaktır. Bunu 32 gün vadede tekrar bağlarsa 1 milyon 45 bin TL’yi tekrar faize bağlayacaklardır.


Bu hafta merkez bankaları haftası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Şu anda yüzde 45 politika faizi var. Mevduat faizleri yüzde 55’lere dayandı. Merkez Bankası faiz artırmak yerine diğer sterilizasyon araçlarını kullanarak piyasadaki fazla paranın çekilmesi yoluna gidiyor. Kredi kartı taksit sınırlaması ve limit düzenlemesi Merkez Bankası’nın kısa vadede alacağı önlemlerden biri olacaktır.

Bakan Işıkhan Açıkladı: Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Hesaplara Yatacak? Bakan Işıkhan Açıkladı: Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Ben bu toplantıda faizin artmasını beklemiyorum. Seçim sonrası politika faizi yüzde 50 seviyelerine gelebilir.” şeklinde yorumladı.