Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci, yeni haftada yurdumuzda beklenilen hava durumu verilerini açıkladı.

Hafta sonu uyarısı

Ülke genelinde mevsim değerlerinden fazla olan sıcaklıkların bugünden itibaren kuzey ve iç noktalarda birkaç derece düşerek mevsim normalleri civarında olacağını söyleyen Özdemirci, "Hafta içi yurdun güney ve batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edecek sıcaklıklar, hafta sonu itibarıyla tüm yurtta yeniden mevsim normallerinin üzerine çıkacak" ifadelerine  yer verdi.

“Kısa süreli kuvvetli yağışlar görülecek”

Özdemirci, yurdun bazı kesimlerin beklenen yağışlara yönelik de şu açıklamalara yer verdi:

100 Bin Üniversite Öğrencisine 15 Bin TL Burs Verilecek 100 Bin Üniversite Öğrencisine 15 Bin TL Burs Verilecek

"Bugün yurdun kuzeydoğu kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren kısa süreli kuvvetli yağışlar görülecek. Orta Karadeniz kıyıları, Sinop çevreleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Hakkariçevrelerinde gök gürültülü sağanak var. Bu yağışlarda Rize ile Artvin'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli, Ordu, Giresun ve Trabzon'un iç kesimlerinde kuvvetli yağış beklentimiz var. Bu yağışlarda sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu görüleceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Söz konusu yağışların, bugün gün boyu sürebileceğinin altınız çizen Özdemirci, yurdun diğer yerlerinde ise havanın parçalı ve az bulutlu olacağını belirtti.

Bölgelere göre beklenen hava durumu

Özdemirci, bugün için Marmara Bölgesi'nde kuzeydoğulu taraflarından, Doğu Anadolu'nun batısında ise kuzeyli taraflardan kuvvetli rüzgar olabileceğine dikkat çekti.

Perşembe günü Doğu Karadeniz'in iç noktalarında, daha çok dağlık bölgelerde yağış öngörüldüğü bilgisini aktaran Özdemirci, sözlerine şunları ekledi:

"Cuma Göller yöresi, Afyonkarahisar, Denizli çevrelerinde kısa süreli sağanak bekleniyor. Cumartesi günü de ülkemizin kuzeydoğusunda, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ve Artvin'in ilçelerinde yağışlar var. Akdeniz'de de Toroslar mevkisinde sağanak geçişleri olacak. Pazar günü ülkenin kuzeydoğusunda, Orta ve Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda aralıklarla sağanaklar görülecek" dedi.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de hava nasıl olacak?

Özdemirci, Ankara, İstanbul ve İzmir'de hafta içinde yağış beklentisi olmadığını vurgulayıp, sıcaklıkların İstanbul'da 29-30, Ankara'da 31-34, İzmir'de 33-37 arasında değişeceğini belirtti., Rize ile Artvin'in kıyı noktaları çok kuvvetli, Ordu, Giresun ve Trabzon'un iç noktalarında ise kuvvetli yağış bekleniyor.