Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlarına Sağlanan Teşvikler ve Öğrencilere Yönelik Devlet Katkıları" konulu işbirliği protokolü imzalandı. Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldı.

Protokolü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Samet Güneş imzaladı.

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye'nin güçlü bir geleceği için eğitimli ve donanımlı gençlere ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, mesleki ve teknik eğitimi daha ileri seviyelere taşımanın önemini vurguladı. Nisan 2024 döneminde iş gücü piyasasında önemli gelişmeler kaydettiklerini belirten Işıkhan, istihdam oranlarının arttığını ve işsizlik oranlarının düştüğünü ifade etti.

Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı! Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı!

İşbirliği protokolü kapsamında belirlenen ilk adımların meslek liseleri mezunları için büyük önem taşıdığını belirten Işıkhan, İşbaşı Eğitim Programı'na katılan mezunlara verilen desteklerin artırıldığını açıkladı. Buna göre, mezunlar asgari ücretin %30 üzerinde bir cep harçlığına hak kazanacaklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek amacıyla hazırlanan politika belgesinin yakında Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yayımlanacağını belirtti. Belgede, sektörlerin taleplerine yanıt verecek düzenlemelerin yer alacağını vurgulayan Tekin, ortaokullardan başlayarak mesleki eğitimde yapılan yeniliklerin sektörel ihtiyaçlara göre şekillendirileceğini dile getirdi.

İmza töreninin ardından Bakanlar, Mamak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Azra Kaderoğlu'nun keman dinletisini dinledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu işbirliği protokolü, Türkiye'nin gençlerini iş gücüne daha etkin ve donanımlı bir şekilde kazandırmayı hedefleyerek, mesleki eğitimin kalitesini artırmayı amaçlıyor.