Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan ankete göre, mart ayında aylık enflasyon tahminleri artış gösterirken, yıl sonu enflasyon beklentisi yüksek seviyede gerçekleşti. Ayrıca, dolar/TL tahminleri de paylaşıldı.

Bakan Özhaseki açıkladı: Bazı illerde sıcaklıklar 30 dereceyi geçecek Bakan Özhaseki açıkladı: Bazı illerde sıcaklıklar 30 dereceyi geçecek

Merkez Bankası tarafından yapılan ankete göre, mart ayında aylık enflasyon tahmini yüzde 3,17'den yüzde 3,43'e yükseldi. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 44,19 olarak belirlendi. TCMB'nin gerçekleştirdiği Piyasa Katılımcıları Anketi'nde, 70 katılımcıyla yapılan değerlendirmelerde, enflasyon beklentilerinde artış görüldü.

Aynı ankette, yıl sonu dolar/TL tahmini 40,53 TL olarak açıklandı. Ayrıca, 12 ay sonrası dolar/TL tahmini ise 41,1543'ten 42,7890'a yükseldi.

Ankette ayrıca, önceki dönemlere kıyasla yıl sonu cari işlemler açığı beklentisinin düşüş gösterdiği ve gelecek yıl için cari işlemler açığı beklentisinin azaldığı kaydedildi. Bununla birlikte, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) artış beklentileri sabit kaldı.