Piyasalar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)'nın vereceği yılın ikinci faiz kararını açıkladı. Merkez, piyasa beklentileriyle eş değer bir şekilde politika faiz oranını yüzde 45 seviyesinde sabit bıraktı

İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti

PPK, 2023'te haziran toplantısında 650 baz puan, temmuzda 250 baz puan, ağustosta 750 baz puan, eylül, ekim ve kasım toplantılarında ise 500'er baz puanlık artırım kararları almıştı. Aralık ve ocak aylarında ise 250 baz puanlık artırım kararları gelmişti. PPK böylece 8 toplantı üst üste faiz artırım kararı alarak toplamda faizi 3650 baz puan artırmıştı.

FAİZİ PAS GEÇME BEKLENTİSİ


AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tümü Merkez Bankası'nın politika faizini sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 36,25 oldu. Analistler, PPK metninde bankanın gelecek dönemde izleyeceği politikalara ilişkin ipuçları aranacağını söyledi.

KARAR ÖNCESİ DÖVİZDE DURUM


Faiz kararı öncesi dolar kuru güne yükselişle başladı. 31 TL bandını geçen dolar, 31,07'ye kadar yükseldi. Euro da günü yükselişle açarken şu an 33,70 bandından işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi ise 1,08 bandında.