Borsa İstanbul'dan 5 hisseye flaş yasak! (6 Ekim 2023) Borsa İstanbul'dan 5 hisseye flaş yasak! (6 Ekim 2023)

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile  Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Orta Vadeli Program'ı (OVP) değerlendirmek üzere basın mensuplarının önüne çıktı. 

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan  "2024'te dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapacağız. Sistemin TL'ye dönme hızını kararlı, kademeli olarak gerçekleştireceğiz" diyerek OVP ile ilgilisözlerine şöyle devam etti:

"Kararlı bir şekilde sürdürdüğümüz sıkılaştırıcı para politikasının 2024 yılında meyvelerini vermesiyle, iç talebin arza daha yakın bir seviyeye geleceğini ve enflasyon beklentilerini kontrol altına alacağını öngörmekteyiz. Enflasyonda resmi olarak tahminimiz değişmedi. En son Para Politikası Kurulu metnimizde üst bant 62 olarak belirlemiştik. Kur Korumalı Mevduat (KKM) düzenlemesi, sadeleştirme sürecinde hedefimizin Türk Lirası'na güç kazandırmak olduğunun bir göstergesidir. Yani daha çok Türk Lirası'na geçişi sağlamaktır ve onun enflasyon beklentilerine daha uyumlu hale gelmesini sağlamak için atılmış bir adımdır. Sistemin Türk Lirası'na dönme hızını sert düzeltmelere yol açmadan, sakin, kararlı, kademeli bir şekilde yapacağız. Enflasyon ve kur hareketlerinin sene içinde oynaklık göstermesi, hele ki geçiş dönemlerinde bazı durumlarda yıl ortalaması ve yıl sonu üzerinden yapılan hesaplarda ciddi farklılıklar gösterebilmektedir." dedi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kararlılık mesajlarını yineleyerek "Sert fiyat hareketlerinin mümkün olduğu kadar az olduğu lakin dengenin evrildiği yönünde, sağlıklı şekilde algılandığı bir süreç olarak ilerlemekte ve bunda da kararlıyız. TCMB olarak tüm araçlarımızla parasal sıkılaştırma sürecine, enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar devam edeceğiz. 2024 yılında dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

Türkiye'ye olan iştahın yüksek olduğunu ve tahvil piyasasında yabancı yatırımcı artışını aşikar bir şekilde beklediğimizi öngörmek doğru olur." dedi.