Faiz artırımı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama geldi Faiz artırımı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama geldi

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinin ilk toplantısı sona erdi. İlk toplantıda neler konuşuldu? İşte detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, görüşmelerin ilk toplantısının açılışında konuşarak "Bildiğiniz gibi 2019'da başlayan Kovid-19 salgını tüm dünya ile birlikte ülkemizi de ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkilemiştir. Salgın döneminde kamu görevlilerinin çalışma saatlerinde esneklik sağlayarak uzaktan çalışmalarına imkan sağladık. Kısa çalışma ödeneği ile çalışanlarımızı ekonomik anlamda destekledik" dedi.

100 liranın 27 lirası memur maaşı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2002 yılında merkezi bütçeden memurlara verilen payın yüzde 18 olduğunu belirtirken 2023 yılında bu payın yüzde 27'ye çıkarıldığını diyerek 2002 yılındaki memur sayısının 2,5 milyon olduğunu ve günümüzde bu sayının 5 milyonun üzerine çıktığını belirtti.

Bakan Işıkhan "Birlikte yönetim anlayışıyla karar mekanizmalarında daha fazla kamu personelinin yer almasını sağladık. Hükümetlerimizin iktidara geldiği 2002'de 2,5 milyon olan kamu personelimizin sayısı, bugün yaklaşık 5 milyonun üzerine çıkmış bulunmaktadır. Sadece niceliksel değil, niteliksel olarak da hem kamu personel sistemimizi hem de kamu personelimizi geliştirmeyi hedefledik. İktidara geldiğimiz günden bu yana milli gelir artışıyla birlikte bütçeden kamu görevlilerine ayırdığımız payı da artırdık. 2002'de toplam personel giderlerinin bütçe içindeki payı yüzde 18 iken, bugün bu rakam yüzde 27'yi aşmış durumdadır." diye konuştu.

Işıkhan, "Görüşmeleri, tarafları optimal düzeyde memnun edecek şekilde bitirmeyi planlıyoruz" diyerek  "Ülkemizi büyütmek ve refahını artırmak için sizlerle birlikte çalışıyoruz. Bu anlamda çalışma hayatımızın en önemli aktörlerinden biri olan kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonlarıyla yapacağımız, 7. Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmesi çalışmalarımızı, tarafları optimal düzeyde memnun edecek şekilde sonuçlandırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.