Memur ve emeklinin zamlı maaşlarının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. Dün TÜİK tarafından mayıs ayı enflasyon verisi paylaşıldı. Bu sayede memur ve emekliye verilecek 5 aylık enflasyon farkı da ortaya çıktı. Öyleyse  memur ve emeklilerin yeni dönem zamlı maaşları ne kadar olacak?

Toplu sözleşmeden kaynaklı, memur ve memur emeklilerine 5 puan eksik artış olacağı değerlendiriliyor. Enflasyon rakamlarına göre en düşük emekli maaşında beklentiler ne yönde?

Konu hakkında detayları paylaşan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz şu cümlelere yer verdi: “Dün açıklanan mayıs ayı enflasyonuyla birlikte SSK ve Bağkur emeklisinin %22,72, memur ve memur emeklisinin %17,38 oranında maaş farkları kesinleşti diyebiliriz.


‘ENFLASYON DÜŞÜŞE GEÇECEK'

Yıllık bazda ise %75,47’lik enflasyon verisi şu anda tepe noktaya ulaşmış durumda. Yaz ayları ve baz etkisinden kaynaklı olarak enflasyonun düşüşe geçeceği, yıl sonu %38 ile %40 civarına gerileyeceği tahmin ediliyor.

Galatasaray'la imzayı attığı konuşuluyordu! Acun Ilıcalı'dan Batshuayi açıklaması Galatasaray'la imzayı attığı konuşuluyordu! Acun Ilıcalı'dan Batshuayi açıklaması


YENİ DÖNEM ZAMLI MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Haziran ayı enflasyonunun Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre %2,56 seviyesinde çıkması bekleniyor. Eğer buradaki tahmini baz alırsak o zaman SSK, Bağkur emeklisi %25,86 memur ve memur emeklisi ise %20,39’luk maaş farklarını alacaktır.

Memur ve memur emeklilerinde ise maaş hesaplamaları toplu sözleşme dikkate alınarak yapılıyor. Burada belirlenecek Haziran ayı enflasyon verisi önem kazanıyor. 2024 ilk yarıyılı %15’lik ikinci yarıyılı için %10’luk bir sözleşme imzalanmıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek. Buradaki aktüeryal hesaplama doğrultusunda toplamda %20,39’luk bir maaş farkı doğacaktır.

'AYNI ŞEKİLDE BİR POLİTİKA İZLENECEK'

Memur emeklilerinin geçmiş dönemlerde SSK, Bağkur emeklileriyle maaşlarının eşitlendiğini biliyoruz. Bu dönemde aynı şekilde bir politika izleneceğini tahmin ediyorum. Memur emeklisi maaşlarının, %25,86’ya tamamlanacağını düşünüyorum.


'REFAH PAYI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

%5 ile %10 bandında refah payı olacağını düşünüyorum. Basit bir hesap yapacak olursak haziran ayı enflasyon tahmini ile birlikte SSK, Bağkur emeklisi %25,86 oranında zam alacak. Yüzde 5 refah payı verilirse %30,86’ya erişecektir. %10’luk refah payı verilirse o zaman da %35,86 olacaktır. Tahminlerim doğrultusunda %5 refah payı verilmesi daha yüksek bir ihtimal dahilindedir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BEKLENTİLER NE YÖNDE?

SSK, Bağkur emeklisi en düşük 10 bin TL maaş almaktadır. En düşük emekli maaşının 12 bin 500 ile 15 bin TL arasında bir rakama yükseltileceğini tahmin etmekteyim.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.