Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, memur maaş zam teklifini incelemek üzere yapay zeka kullanımını duyurdu. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Kamu İşvereni'nin önerdiği zam teklifinin yetersizliğini değerlendirmek amacıyla yapay zekanın görüşüne başvurduklarını açıkladı.

Çakırcı'nın paylaşımında, şu ifadelere yer verildi:

"KAMU İŞVERENİ’NİN TEKLİFİNİ YAPAY ZEKAYA DA SORDUK… Yapay zeka bile gerçekleri görüyor, zam teklifini yetersiz buluyor.

Soru: Merkez Bankası 2024 yılı için enflasyon tahminini %33 olarak güncelledi. Ancak Kamu İşvereni'nin zam teklifi %23 oranında kaldı. Bu zam oranı kamu görevlileri için yeterli midir?

Yapay zeka cevabı:

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı belli oldu İYİ Parti İstanbul İl Başkanı belli oldu

'Eğer enflasyon %33 olarak tahmin ediliyorsa, %23 zam oranı enflasyonun altında kalacaktır. Bu durumda, memurların maaşları enflasyon karşısında değer kaybedebilir ve yaşam standartları düşebilir. Bu durumda, kamu görevlileri için sunulan %23'lük zam teklifinin yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde, maaş artışları enflasyonun üzerinde olmalıdır ki memurların satın alma gücü korunabilsin veya artabilsin. Eğer enflasyon tahmini gerçekleşirse, %23'lük zam teklifi memurlar için yeterli olmayacaktır.'"