Evren Barış Yavuz tutuklandı Evren Barış Yavuz tutuklandı

2024 yılının başında memur ve emeklilere yapılan yüzde 15'lik maaş zammı, sonrasında açıklanan enflasyon rakamları ışığında neredeyse tamamen erimiş durumda. Ocak ayında yüzde 6.7, Şubat ayında ise yüzde 4.53 olarak gerçekleşen aylık enflasyon oranları, iki ayın toplamında yüzde 11.23'lük bir artış gösterdi. 

Mart ayı enflasyonu

Mart ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları, Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) aylık yüzde 3.16, yıllık ise yüzde 68.50 artış olduğunu gösterdi. Bu artışlar, 2024'ün ilk çeyreğindeki toplam enflasyon oranının yüzde 14.39 olduğunu ortaya koydu. Bu oran, memur ve emeklilere yapılan yüzde 15'lik zammın neredeyse tamamen erimesine yol açtı.

Enflasyon farkı ve beklenen zam

2024'ün ilk üç ayındaki TÜFE artışı, yüzde 15.06 olarak gerçekleşti. Bu, memur ve emekliler için belirlenen yüzde 15'lik maaş artışının üzerinde sadece 0.06 puanlık bir enflasyon farkı oluştuğunu gösteriyor. Ancak Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon farkının da hesaba katılmasıyla, memur ve emeklilerin maaş zammı daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Geçen yıla oranla yapılacak hesaplamalar, yüzde 7-8 civarında bir enflasyon farkının beklendiğini gösteriyor. Temmuz ayında, yüzde 10'luk toplu sözleşme zammının üzerine, enflasyon farkının eklenmesiyle, memur ve emeklilere yaklaşık yüzde 18 civarında bir artış yapılması öngörülüyor.