Meteoroloji'den iki kente sarı kodlu uyarı: Sıcak çarpmasına dikkat! Meteoroloji'den iki kente sarı kodlu uyarı: Sıcak çarpmasına dikkat!

3 Temmuz'a sadece 36 gün kaldı ve bu tarih, memur ve emekliler için maaş zamlarının belirlenmesinde kritik bir dönem olarak gözleniyor. Türkiye'de milyonlarca kişi, her ay açıklanan enflasyon rakamlarına bağlı olarak alacakları zammı merakla bekliyor.

Asgari ücret zammı konusunda ise henüz Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması için bir çağrı yapılmadı ve taraflar arasında herhangi bir adım atılmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Temmuz ayında asgari ücrete herhangi bir ara zammın gündemlerinde olmadığını belirtti. Ayrıca Işıkhan, emekli maaşlarına da enflasyon ya da sözleşme farkı dışında bir zam yapılmayacağını açıkladı.

En düşük emekli maaşının yükseltilip yükseltilmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Nisan ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla SGK ve Bağ-Kur emeklileri için üçüncü aydan itibaren zam oranı yüzde 18.70 olarak belirlendi. Kalan Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte maaşlara yansıyacak farklar belli olacak.

Memur maaşları ve memur emekli aylıkları için ise 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılması planlanıyor. Ancak bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleşecek ve enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecekler.