Gençlere özel sinema ve indirim kampanyası resmen başladı! İşte detaylar... Gençlere özel sinema ve indirim kampanyası resmen başladı! İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya'da katıldığı bir programda Türkiye'nin enflasyon hedeflerine dair açıklamalarda bulundu. Şimşek, "Mayıs ayında yüzde 70'in üzerinde bir enflasyonla karşılaşacağız ama sonrasında hızlı bir düşüş yaşayacağız" dedi. Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere odaklanan Türk-Alman Ekonomi Günü etkinliği kapsamında gerçekleşen programda yatırımcılara seslenen Şimşek, alınan tedbirlerle Türkiye ekonomisinin geldiği durumu paylaştı.

Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • "Avrupa Birliği (AB) ile biz 1963'ten beri diyaloğumuz var, angajmanımız var. Ortaklığımız var. O nedenle biz Avrupa ile dostuz. Bazı siyasi görüş farklılıklarımız olabilir ama biz yine de Gümrük Birliği üzerinden AB ile kendimizi dost görüyoruz."

  • "Türkiye'nin önemli makroekonomik problemleri var. Bu problemleri çözersek Türkiye'nin potansiyeli daha da güçlenmiş olacak. Bizim en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Yani enflasyonun tek haneye düşürülmesi, mali disiplin ve tabii ki yapısal dönüşüm."

  • "Türkiye'nin enflasyonu maalesef oldukça yüksek. Mayıs ayında yüzde 70'in üzerinde bir enflasyonla zirveyi bulacağız. Ama daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız."

  • "Bütçe açığı deprem nedeniyle geçen sene çok arttı. Deprem hariç bütçe açığımız yüzde 1,6, milli gelire oran olarak. Depremden dolayı yüzde 5,2. Geçen sene çok tedbir aldık. O tedbirleri almasaydık bütçe açığı çok daha yüksek olacaktı."

  • "Bu arada, Almanya'ya deprem felaketi nedeniyle bizimle gösterdikleri dayanışma için, yardım için teşekkür ediyorum. Alman halkına, Alman devletine biz müteşekkiriz. En zor dönemimizde Almanya hep bizim yanımızda olmuştur."