Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'de asgari ücretin düşük olmadığını belirtti. Şimşek, ekonomi gündemindeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Bloomberg HT-Habertürk yayınına katıldı.

Ekonomik Kriz ve Enflasyon

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve döviz kurlarının etkisi sürüyor. Uygulanan ekonomi programlarının enflasyonu düşürmede etkili olmadığı görülüyor. Mayıs ayı enflasyon oranı yıllık bazda %75,45 olarak açıklandı ve bu yüksek seviye, vatandaşın alım gücünü yok etmeye devam ediyor.

Sosyal Medya Fenomeni Neslim ve İnanç Güngen Tutuklandı Sosyal Medya Fenomeni Neslim ve İnanç Güngen Tutuklandı

Ekonomide Yavaşlama ve İşsizlik

Mehmet Şimşek, ekonomide geçici bir yavaşlama sürecine gireceklerini belirtti. Ekonomide yavaşlama, üretimde daralma anlamına gelir ve bu da iş gücü talebinin azalmasıyla işsizliğin artmasına yol açar. Ekonomik modelde zincirin bir halkasının kopması, bütün sistemi etkileyerek ekonomik dengesizliklere yol açabilir.

Asgari Ücret ve Yaşam Maliyeti

Şimşek, bu yıl asgari ücretin reel olarak artacağını söyledi. Ancak, asgari ücretlilerin, emeklilerin ve dar gelirlilerin yararına bir durum yaşanmadığı görülüyor. Maaş zamları gerçekleşmeden önce elektrik fiyatlarına %38 zam geldi ve kiralardaki %25 zam sınırı kaldırıldı. Bu durum, özellikle düşük gelirli kesimlerin yaşam maliyetlerini daha da artırıyor.