Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in imzasıyla Türkiye genelindeki tüm illere gönderilen yazıda, yarın başlayacak yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevi verilmemesi ve onların sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi istendi. 

Eğitim Yılı ve Tatil Dönemleri

AK Parti Adayı Kurum'dan Öğretmen Atama Sözü AK Parti Adayı Kurum'dan Öğretmen Atama Sözü

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlangıcı olan 11 Eylül 2023’ten itibaren Türkiye genelindeki 74 bin okulda ve 744 bin derslikte eğitime devam eden öğrenciler, yarın karnelerini alarak 16 gün sürecek yarıyıl tatiline girecekler.

Öğrenci, Öğretmen ve Velilerin İşbirliği Vurgusu

Bakanlığın gönderdiği yazıda, eğitim-öğretim faaliyetlerinin verimliliğinin öğrenci, öğretmen ve velilerin yıl boyunca süren işbirliğine bağlı olduğu vurgulandı. Yazıda, öğrencilere kazandırılacak kazanımların ders dışı eğitim ve sosyal etkinlikler yoluyla sağlanmasının önemie dikkat çekildi.

İşte o yazı:

"Ev ödevlerinin öğrencilerin akademik başarılarına, düşünme becerilerine, kişilik gelişimlerine ve derse etkin katılımlarına olanak sağladığı bilinmekle birlikte yarıyıl tatilinde öğrencilere test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmemesi, bunun yerine öğrencilerin, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi, ailece yapılacak etkinliklerle kaliteli zaman geçirmeleri, yetenek ve ilgisine yönelik faaliyetlere dahil olmaları, kitap okuma, film izleme, tiyatroya gitme, müze ve tarihi mekan gezileri ile toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetler yapmaları yarıyıl tatilini verimli bir şekilde geçirerek yeni döneme yenilenmiş bir şekilde başlamalarını sağlayacaktır."