Pandemi nedeniyle yeni bir ihale yapılmaksızın sözleşme uzatılır mı? MEB'den resmi yazı

MEB, öğrenci taşıma hizmetine ilişkin olarak okul aile birlikleri ile servis aracı işletmecileri arasında imzalanan sözleşmelerin sürelerinin, pandemi nedeniyle yeni bir ihale yapılmaksızın uzatılıp uzatılamayacağına dair görüş yazısı yayınladı

MEB 12.08.2021, 22:05
Pandemi nedeniyle yeni bir ihale yapılmaksızın sözleşme uzatılır mı? MEB'den resmi yazı

Genel Müdürlüğümüze, öğrenci taşıma hizmetine ilişkin olarak okul aile birlikleri ile servis aracı işletmecileri arasında imzalanan sözleşmelerin sürelerinin, pandemi nedeniyle yeni bir ihale yapılmaksızın uzatılıp uzatılamayacağına dair görüş talepleri ulaşmaktadır.Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde ve Okul Servis Araçlarının Çalıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar'da, sözleşmenin yürütülmesi aşamasında taşımacıyı tespit komisyonu veya okul idaresi tarafından mücbir sebeplere dayalı olarak tesis edilebilecek işlemlere ilişkin özel bir düzenleme bulunmadığından, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nun yukarıda yer verilen 10'uncu maddesi hükmünün kıyasen uygulanarak, takdir yetkisi okul idaresinde bulunmak kaydıyla yazılı talebi hâlinde yükleniciye mücbir sebep nedeniyle gerçekleştirilemeyen hizmet süresi ile sınırlı olmak kaydıyla süre uzatımı verilebileceği mütalaa edilmektedir.

İŞTE MEB TARAFINDAN İLLERE GÖNDERİLEN O YAZI

Yorumlar (1)
Süleyman 1 ay önce
Bu ne kadar doğru bir görüş. Bu görüşü Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü hangi yetki ile veriyor. Bu görüşü Kamu İhale Kurumumu yada Hazine ve Maliye Bakanlığının vermesi gerekmiyor mu. Ödenekler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yıllık bütçelerle veriliyor. İhalelerin yıllara sari olması Kamu İhale Kurumu tarafından belirleniyor. Böyle bir durumda Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü hangi yetkiyle böyle bir görüş vermiştir.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49