Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni karne notu kararı

MEB tarafından İllere gönderilen yazıyla, ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

MEB 14.01.2021, 08:20 14.01.2021, 08:22
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni karne notu kararı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanları ile belirleneceğini, birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Velilerin, sınav notlarının ilk dönem karne notu değerlendirmesinde kullanılmasını istemeleri halinde 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 25 Aralık 2020'de yapılan düzenlemede, ilkokul ve ortaokullarda ilk dönem karne notları belirlenirken sınav yapılmayacağı, yüz yüze yapılan mevcut sınavların ise geçerli olacağı duyurulmuştu.

Bu doğrultuda, ilkokul ve ortaokullarda birinci dönem karnelerinin hazırlanması sürecinde, salgın koşullarından kaynaklı gereksinimler ve öğrencilerin yararı gözetilerek, uygulamada birlik sağlamak amacıyla yapılacak dönem sonu işlemleri hakkında velileri rahatlatacak bir düzenleme yapıldı.

İllere gönderilen yazıyla, ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

Öte yandan, salgın koşulları ve halk sağlığının korunması ilkesi göz önünde bulundurularak ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi.

İlkokulda ve ortaokullarda birinci dönem karne notu belirlenirken dikkate alınacak hususlar, 25 Aralık 2020 tarihinde Bakanlık tarafından yapılan açıklamada duyurulmuştu. Buna göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla dönem puanı belirlenirken, 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecek, 4. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak.

Velilere inisiyatif

Bu kademelerde ayrıca yapılmış olan yüz yüze sınavlar varsa değerlendirmeye dahil olmayacak. Yüze yüze sınavların değerlendirmeye dahil olmasını isteyen velilerin 21 Ocak 2021 Perşembe gününe kadar okul müdürlüklerine başvuru yapması gerekecek.

Yorumlar (9)
Beni ölçme gari 6 gün önce
Kardeşim. Bunların hiç mi kafaları çalışmıyor. Etraflarında bir tane ölçmeci yok mu? Hadi o yok! Bir tane derse giren öğretmeni çağırıp sormazlar mı? Hadi başka sorayım lisede not vermeyip de ortaokulda not vermeye çalışmanın mantığı nedir? Katılımın olmadığı, tespit edilemediği yerler var diyoruz öğretmenler olarak siz hala katılımdan not diyorsunuz. MEB kendisi bilmiyor mu katılım istatistiklerini!? Yazık.
BAKAN ÇOK YAKINDA İSTİFA EDECEK 6 gün önce
Milli Eğitim bakanı iyice saçmalamaya başladı. Allah aşkına sen hangi ekiple çalışıyorsun. İyi niyetle söylüyorum Sayın bakan alanı okulları bilmiyorsunuz, okullardan kopuksunuz, çalıştığınız akademik kadro sizi felakete götürüyor, kamu oyu önünde bunlar ne yaptığından haberi yok imajı çiziyorsunuz.
Yanlış 1 sınav yapma kararı almanız
Yanlış 2 tüm eleştirilere rağmen temaslı öğrencileri bile okula çağırıp sınav yaptırmanız.
Yanlış 3 ikinci sınavlar yapılacak deyip ardından iptal edip sınavlar yapılmayacak demeniz
Yanlış 4 sınav notları geçerli demeniz
Yanlış 5 sadece derse katılım notları geçerli sınav notları değerlendirmeye tabi tutulmayacak demeniz
Yanlış 6 isteyen veliler dilekçe verecek sınav notları dahil edilecek demeniz. Bir işte 6 yanlış yanlış yapıyorsunuz Allah aşkına eğitimi rezil ettiniz millet gülüyor yapmayın. Bir işte 6 yanlış yapıyorsunuz size artik kim güvenir. Alanı bilmiyorsunuz. Çağırın ankarada 5 okul müdürü size doğruları anlatsın. Yoksa bu camiadan çabuk sil
Mehmet Kaya 6 gün önce
Hem bir veli hem öğretmen olarak utanıyorum bu kararlardan.
ÖĞRETMEN 6 gün önce
Sayın bakan ne yaptığından haberi olmayan bir görüntü çiziyor. Akıl alır gibi değil?
Sürekli karar değiştirmek doğru değil!
Eğitim camiasında bakanlığın imajı çok kötü, siz kararlarınızı twetter, instagram, facebooktaki yorumlardan esinlenerek mi alıyorsunuz. Bu kadar karar değiştirmek yaptığı işe hakim olmamak demek.
Fikri 6 gün önce
Günübirlik karar almanın sonucu.
xman 6 gün önce
demekki türkiye geneli sınav sonuçları berbat
yetkisiz sendikacı 6 gün önce
iyide asıl sorun olan derslere katılım gösteremeyen çocukların notlaması nasıl olacak sorusuna yine cevap yok
zeynep kadirli 6 gün önce
Hayatında bir gün bile derse girmeden milli eğitimde yönetici olunca bu tür işlerin olması gayet doğal.düşünün ki Almanya'yı dünyanın en büyük ekonomik gücü yapan mesleki eğitimin başına bir çocuk doktoru getiriliyor.gerisini siz düşünün.yazık bu ülkeye ,çocuklarımıza.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49