Milli Eğitim Bakanlığı'ndan destek eğitim odası düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim öğrencilerine yönelik eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak için okullardaki destek eğitim odalarını yeniden tasarladıklarını belirterek, "Yeni tasarımlı destek eğitim odaları, bir taraftan 81 ile yaygınlaştırılırken diğer taraftan destek eğitim odası sayısında yüzde 150'lik bir artış sağlanmış olacak." dedi.

MEB 05.11.2019, 13:16
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan destek eğitim odası düzenlemesi

Selçuk, AA muhabirine özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik okullarda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

"Özel eğitim öğrencilerimize yönelik eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak için okullarımızdaki destek eğitim odalarını yeniden tasarladık." ifadesini kullanan Selçuk, bu kapsamda, destek eğitim odalarındaki fiziki şartların ve eğitim materyallerinin yenilendiğini duyurdu. Selçuk, tüm illerde hangi okullarda bu odaların tasarlanacağı konusunda çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Burada ilk yaklaşımımız, tüm illerimizde standart en az bir destek eğitim odası oluşturmak.

Ayrıca özellikle büyükşehirlerimizde erişimi artırmak için destek eğitim odalarının sayısını artırıyoruz." diye konuştu. İllerde, bu kapsamda yürütülen çalışmalardan örnekler veren Selçuk, İstanbul'daki destek eğitim odası sayısını 6'dan 20'ye çıkaracaklarını söyledi.

Selçuk, destek eğitim odalarına ilişkin yeni dönemdeki planlamalarını şöyle anlattı: "Bu yılın sonuna kadar 121 yeni tasarımlı destek eğitim odası oluşturacağız. Planlama tamamlandı ve kaynaklar illerimize gönderildi. Böylece 2019 yılı sonunda 81 ilde toplam 200 destek eğitim odası olacak. Yeni tasarımlı destek eğitim odaları, bir taraftan 81 ile yaygınlaştırılırken, diğer taraftan destek eğitim odası sayısında yüzde 150'lik bir artış sağlanmış olacak."

- Destek eğitim odaları özel eğitim materyalleri ile donatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okul ve kurumlarda, kaynaştırma bütünleştirme eğitimleri kapsamında akranlarıyla aynı sınıfta okuyan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan destek eğitim odalarının yeni tasarımında yüksek standartlar dikkati çekiyor. Fiziksel olarak daha konforlu hale getirilen destek eğitim odalarında kullanılan eğitim materyallerinde de çeşitlilik göze çarpıyor.

Destek eğitim odalarında eğitim alacak öğrenciler ile alacakları dersler, bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) geliştirme biriminin önerileri doğrultusunda eğitim öğretim yılı başında belirlenirken, özel eğitim ihtiyacı olan her öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda bu eğitimden yararlanması sağlanıyor.

Destek eğitim odasında sunulacak hizmetler, öğrencinin yararı gözetilerek uygun öğretmen sağlanması ve velinin onayı ile okulun çalışma saatlerinde planlanıyor. MEB, halen 33 ilde bulunan ve yeniden tasarlanacak 79 destek eğitim odası yanı sıra yeni standartlara göre kurulan destek eğitim odalarının tüm illerde erişilebilir olmasını hedefliyor.

AA

Yorumlar (4)
huzun 9 ay önce
tasarlamışlar, beş kuruş vermezler yapın derler.
Osman Dallas 9 ay önce
Kocaman ilde 1 örnek destek eğitim odasi !!!yani gerisini de siz halledin buna bakarak yapın ???
Özel eğtim in hali harap... Baştan ayağa çok kötü durumda....
Adını sen koy 9 ay önce
Okul öncecilere destek odasında görev vermiyolar. Yeni yönetmelikte okul öncesi geçmesine ragmen dedtek odadında göfev alsa bile ücret alamazssınız dige görev vermiykrlar kamydan haber duyun sesimizi
vebal 9 ay önce
Ankarada bile yazıyla destek eğitim odasında ders verecek öğretmen aranıyor. yazık bu çocuklara. çözüm çok basit. önceki yönetmelikte olduğu gibi müdür ve müdür yardımcılarının destek eğitim odasında bu çocuklara bire bir ders vermelerine izin verilsin, yasaklandı bu çocuklar ortada kaldı. burdan duyun bu ses masa başında yönetmelik yazıp sahayı bilmeyen meb bürokratları. bunun vebali sizde.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49