Bakan Mahmut Özer; Kahramanmaraş İl Müdürünü Görevden Aldı; İslami STK’lar ve Eğitimbirsen Karşı Çıktı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer , İstanbul Milli Eğitim müdürü olması beklenen Kahramanmaraş il müdürünü görevden aldı. Eğitimbirsen genel başkanı Ali YALÇIN , Bakan’ı aradı ve görevden alınma olayına tepki koydu.

MEB 18.08.2021, 09:21
Bakan Mahmut Özer; Kahramanmaraş İl Müdürünü Görevden Aldı; İslami STK’lar ve Eğitimbirsen Karşı Çıktı

Kamudanhaber - Özel Haber

Mecelle’de bir kural vardır !

Usul, esastan önce gelir !

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer göreve geldikten sonra Bakanlık Merkez teşkilatı ve il müdürlerinde kapsamlı değişikliğe gitti.

Her Bakan’ın kendi ekibiyle çalışma isteği normal !

Ancak !

Yıllarca devlete hizmet etmiş genel müdürlerin ve milli eğitim müdürlerinin Pazar günü aranıp görevden alınması ; Bakan’ın bir gün önce seninle çalışacağız  dediği genel müdürü ertesi gün alması vs olaylar bu sıralar MEB ve Ankara gündeminde yer işgal ediyor.

Rivayet odur ki !

Bakan Mahmut Özer , hafta sonu Ak Parti Kahramanmaraş milletvekili Habibe Öcal’ı arar.

İl müdürünüzü İstanbul’a alıyoruz der !

Milletvekili il müdürlerinden memnun olduklarını ancak İstanbul olursa başımız üstüne der ve konuşma sonlanır .

Bakan ile milletvekili görülmesinden sonra Kahramanmaraş milli eğitim müdürü Cemal Yılmaz , İstanbul il müdürü olacağını zanneder !

Bakan daha sonra Kahramanmaraş il müdürü Cemal Yılmaz’ı arar , kendisini İl müdürlüğünden alacağını ve İstanbul iline müdür yardımcısı yapacağını söyler !

Bakan’ın istediği il müdürünü görevden alıp istediği kişi ile çalışmasına kimsenin itirazı olmaz !

Ancak bu görevden alma da bir usul hatası var !

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanan il müdürünü ,Bakan imzasıyla 76. madde kullanarak alt göreve vermek hem hukuki açıdan sıkıntı yaratır hem de usule uygun düşmez !

Yıllarca bu devlete ve eğitim camiasına hizmet etmiş; mevcut iktidarın sosyal tabanı birçok sivil toplum örgütünde görev yapmış Cemal Yılmaz’ın bu şekilde görevden alınması yakışık almamış.

Görevden alınan il müdürleri ya eşdeğer göreve verilir ya da havuza görevlendirilir . Daha sonra görevden alma kararnamesi yazılır ve yine Cumhurbaşkanı imzası ve kararnamesiyle görevden alınır .

Rivayet odur ki !

Cemal Yılmaz’ın Kahramanmaraş il müdürlüğü görevinden alınıp İstanbul il müdür yardımcısı yapılması üzerine Eğitimbirsen genel başkanı Ali YALÇIN , Bakan’ı arar ve ;

Cemal Yılmaz’ın alınmasının doğru olmadığını , il müdür yardımcısı yapılarak tenzili rütbe ile İstanbul’a gönderilmesine tepkisini koyar !

Bu tepkiden sonra Bakanlığın Cemal Yılmaz hakkında nasıl bir karar vereceğini bekleyip görelim.

Görevden almalar ve atamalar konusunda ki gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz .

İLGİLİ HABER...

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (24)
MİSAFİR 1 ay önce
Sayın Cemal YILMAZ Kahramanmaraş'ta hangi başarıyı yakalamış. Kaç okulu ziyaret etmiş bütün vaktini ve enerjisini Kahramanmaraş'tan çok İstanbul'da geçirmiştir. Görevden alınması çok doğru bir karardır. Ayrıca STK lara yakın olmak atanmak için bir kriter olmamalıdır. Kahramanmaraş merkezdeki okulların yerini dahi bilmemektedir.
fth ylmz 1 ay önce
ali yalçın beye sorarlar bu güne kadar senin atadıkların usul hatası degilmiydi yaptın atamalardan %55 i liyakatsız atama mem müdürleri sana baglı okul müdürleri aynı okul müdür yardımcıları aynı il temsilcilerin atamalardan başka ne iş yapıo sendikacılık demek üyelerin özlük haklarını gözetmek demek siz sendikacılıgı atamaya çevirdiniz tabi bunlar AKP katkısıyla oldu sen işini yap meb işini yapsın her bir şeye dilini uzatma
Kerdyan 1 ay önce
Ali Yalçın öncelikle itibarına gölge düşürdüğü memurları düşünsün.
Asli görevi bugünlerde zam pazarlığı olmalı.
Son 1 ay önce
En kısa sürede istifa etmek gerek sendikadan
kadir 1 ay önce
ali başkan kabak tadı verdi artık... kelimeleri evirip çevirip üye narkozlayan başkanım liyakat... liyakat... liyakat...
ali baba 1 ay önce
koşarak ziyarete gitmiştiniz
sahte 1 ay önce
devleti kim yönetiyor? sorusu akla geliyor.
ali baba 1 ay önce
koşarak ziyarete gitmiştiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49