İşte o yazı

Gündem yoğun dedik, MEB’de bitmeyen gündem atamalar. EKYS sonuçları açıklandı ve okul yöneticileri için takvim işliyor. Anlaşılan birçok maddesi mahkemelik, puanlaması adaletten uzak ve uygulanması zor, ilkel yönetmelik bu yıl da uygulanacak.

Burada yığınla sıkıntı yaşanırken, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile çözüm üretme şansını kullanamayan bakanlığımız, ardı arkası gelmeyen 76. Madde ve üst düzey atamaların keyfini sürerken, kulaklarının bu probleme tıkalı olduğunu gösterdi.

MEB bürokrasisinde kargaşa devam ediyor.

Atananlar, alınanlar, tekrar atananlar, tekrar alınanlar, yukarı gidenler, aşağı düşenler… Temizlik yapıyorlarmış! Kim temiz, kim kirli, kim karar veriyor? Arkası olan temiz, olmayan kirli mi? Hak, adalet, ehliyet, liyakat, dava, teşkilat, gençlik, mücadele… Anlayan varsa beri gelsin.

Ortada bir usul kalmadı, yapılanlar kişilerden çok bakanlığa zarar veriyor. Adalet duygusu yerle bir oldu. “Ya tutarsa” mantığı ile atama mı yapılır? Dışarıdan bakanlar, “demek ki eğitimcilerden başarılı yönetici çıkmıyor” fikrine kapılıyor.


 
Hâlbuki eğitimi bilen o kadar çok başarılı eğitim yöneticimiz var ki atıl bırakılan. Bu süreç nereye kadar böyle gider bilmem ancak bildiğimiz bir şey varsa bu gidişatın kimseye bir faydası yok. Sadece eğitim camiası kan kaybediyor.

Dilerim bu kısır döngüden bir an önce çıkılarak, AYM kararı sonrası yapılması gerekenlere, okul yöneticilerinin problemlerine, eğitimde öze dönük çalışmalara zaman ayrılır.

Bakan Özer:  Yaşanabilir bir dünya, eğitimle gelecektir Bakan Özer: Yaşanabilir bir dünya, eğitimle gelecektir

Huzursuz, gerçek eğitim gündeminden uzak, istatistiklerle zaman kaybeden, kendi tabanından küskünler ve kırgınlar ordusu üreten bir bakanlık, 2023’e giderken, fayda değil zarar üretiyor. MEB’de böyle bir dönemin yaşandığına şahit olan yok, bizden söylemesi.

Talat YAVUZ

Eğitim-Bir-Sen

İstanbul 4 nolu şube başkanı